Fındık yağı - füzel yağı frakisyonu enzimatik alkoliz reaksiyonunun incelenmesi
Investigation of enzymatic alcholysis of hazenut oil with a fusel oil fraction
- Tez No: 142688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK TÜTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
FINDIK YAĞI-FÜZEL YAĞI FRAKSİYONU ENZİMATİK AL KOL İZ REAKSİYONUNUN İNCELENMESİ ÖZET Yağ kimyası, kimya sanayiinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Yağlardan elde edilen ürünler, geniş bir kullanım potansiyeli içermektedir. Özellikle bitkisel yağların enzimatik alkoliz reaksiyonları bu alandaki çalışmalarda önemli bir yere sahiptir. Alkoliz reaksiyonunda yağ, bir alkol ile katalizör varlığında gliserin ve yağ asidi esterleri vererek esterlesin Ürün olarak ortaya çıkan yağ asidi esterleri günümüzde başta yağlama yağı, biyodizel ve ilaç hammaddesi olmak üzere pek çok uygulama alanlarına sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye kökenli findik yağının, fuzel yağı fraksiyonu ile Novozym 435 mikrobiyal lipazı varlığında, çözücü ortamındaki alkoliz reaksiyonunun gerçekleştirilmesi ve elde edilen yağ asidi esterlerinin, yağ kimyasında kullanılabilme olasılığı araştırılmıştır. Çalışmada, öncelikle findik yağının karakterizasyonu ve enzimatik alkoliz reaksiyonunda etkin olan farklı adsorban kullanımı ve miktarı, enzim/yağ ağırlık oram, yağ/alkol mol oranı, sıcaklık gibi çeşitli parametreler incelenmiştir. Belirlenen en uygun adsorban silika jet olup, miktarı kullanılan yağın % 80'i olarak belirlenmiştir. Fındık yağı-fuzel yağı enzimatik alkoüz reaksiyonu için optimum enzim/yağ ağırlık oranının 0.10, yağ/alkol mol oranının 1/3, sıcaklığın 70°C olduğu tespit edilmiştir. Bu koşullarda 2 saat sonunda elde edilen ester miktarı % 100'dür. Fındık yağı enzimatik alkoliz reaksiyonları, füzel yağı ve n-hekzan çözücü ortamı için belirlenmiş olan optimum koşullarda farklı alkoller (metanol, 1-propanol, n-bütil alkol, izo-bütil alkol, n-amil alkol, izo-amil alkol, n-oktanol) ile gerçekleştirilmiş ve en yüksek ester verimi, dallanmış yapıdaki alkollerle elde edilmiştir. Farklı çözücü ortamlarında yürütülen findik yağı-fuzel yağı fraksiyonu enzimatik alkoliz reaksiyonu için n-hekzandan sonra en uygun çözücü ortamının izo-oktan olduğu belirlenmiştir. XV
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ENZYMATIC ALCOHOLYSIS OF HAZELNUT OIL WITH A FUSEL OIL FRACTION SUMMARY Oleochemistry is one of the important subject in chemical industry where oleochemicals have high potential applications. Especially the enzymatic alcoholyis reactions of vegetable oils have an important place in this area. In alcoholysis reactions, fatty acid reacts with alcohol in the presence of a catalyst to yield glycerides and fatty acid esters. These products are very important in chemical industry such as grease, biodiesel and drug chemicals productions. The target of the present study is to investigate the alcoholyis reaction of hazelnut oil with fusel oil fraction in the presence of a solvent and Novozym 435 lipase, the potential use of the FAE obtained in oleochemistry. The hazelnut oil was characterized and several parameters such as type and amount of adsorbent, enzyme/oil weight and oil/alcohol molar ratios were investigated in the reactions. Silica gel was found to be the most efficent adsorbent in the alcoholysis reactions. The reaction conditions were found to be optimum when the ratios of adsorbent: oil, enzyme:fatty acid and fatty acid: alcohol were 0.8, 0.10 and 1:3 respectively and the reaction temperature was 70°C. The reaction yields almost 100% ester at this condition in 2 hours. The enzymatic alcoholysis reaction of hazelnut oil was also conducted with various alcohols (methanol, 1-propanol, n-butyl alcohol, n- and i- amyl alcohol and n-octanol) at the optimum reaction condition. The highest yield was obtained with branched alcohols. Amongst the several solvents tested, iso-octane was found to be one of the best solvent beside n-hexane for enzymatic alcoholysis reaction of hazelnut oil with fusel oil fraction. xvi