Kent parkları planlamasında coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması Ortaköy vadisi örneği
Usage of geographical information system in the urban park planning sample of Ortaköy valley
- Tez No: 142848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bugün kentlerde, hızlı kentleşme hareketleri, nüfus artışı, kırsal alandan kentlere olan göçlerle birlikte; doğanın ve doğa alanlarının istismarı, tahribi ve yok edilmesi sonucunda, ekolojik doğal denge bozulmakta, planlama ve çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Kent içinde insan ve toplum yararına ekolojik doğal dengenin bozulmaması, doğal kaynaklardan yararlanmanın çevre koşullarına ve ekolojik kapasiteye uygun olarak yapılanması, doğru peyzaj planlaması çalışmaları ile gerçekleşebilecektir. Bu tez çalışmasında, doğru planlama yaklaşımlarını oluşturmak amacıyla yapılacak analiz ve sentezlerde kullanılacak veri grupları disiplinler arası ilişkiler kurularak irdelenmiş ve tespit edilmiştir. Aynı zamanda, verilerin elde edilmesi, üretilmesi ve yönetilmesi konularında bilgisayar teknolojilerinin kullanılmasını sağlayan bir sistem olan Coğrafi Bilgi Sistemleri 'nin kent park planlama sürecinde sağlayacağı olanakların ortaya konması amaçlanmıştır. Bugün hala kullanılan geleneksel yöntemlerle veri elde etme çalışmaları çok zaman almakta, masraflı olmakta ve verilerin değerlendirilmesi, veri yoğunluğu dikkate alındığında sağlıklı bir şekilde yapılamamaktadır. Buna nazaran Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tüm verilerin bir arada değerlendirilebildiği, analiz ve sentezlerin hızlı bir şekilde yapılabildiği, doğru ve uygulanabilir kararların alınabildiği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasının başında, kent parkı planlamasının ilişkili olduğu disiplinlerle ilgili temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Sonraki bölümde, Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin kavramsal boyutu irdelenerek, çeşitli konulardaki kullanım biçimleri ile peyzaj mimarlığında kullanımı incelenmiştir. Tez kapsamında, kent parkı planlamasının ilişkide olduğu disiplinlerde kullanılan veri grupları tanımlanmış, veriler karşılaştırılarak örnek çalışma alanında kullanılacak veri grupları tespit edilmiştir. Örnek alanda yapılacak çalışmaya geçmeden önce, klasik yöntemle yapılan bir kentsel peyzaj planlaması süreci ve aşamaları ile karşılaşılan sorun ve gereksinmeler belirlenmiştir. Örnek çalışma alanı, Boğaziçi Doğal ve Tarihi Sit alanı içinde kalan ve son yıllarda yapılaşma şartlarındaki sınırlamalar azaltılan hatta kaldırılan ve yoğun bir yapılaşma ile karşı karşıya kalan Ortaköy Vadisi pilot bölgesidir. Önceki bölümde belirlenen veri grupları ışığında toplanan grafik ve grafik olmayan verilerin, seçilen yazılım ve donanımda kullanılmak üzere düzenlemeleri yapılacaktır. Bu verilerin, seçilen CBS yazılımında kullanım ve ilişkilendirilmesine yönelik çalışmalar tamamlandıktan sonra, çeşitli analiz ve sentezler için gerekli sorgulamalar yapılmış ve planlama sürecinde kullanılmak üzere gerekli değerlendirme ve kararlar alınmıştır. Çalışmanın sonunda, Ortaköy Vadisi pilot çalışmasından elde edilen sonuçlar, sürecin genelinde irdelenerek, Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin kent parkı planlaması çalışmalarında sağladığı olanaklar ve karşılaşılan sorunlar ortaya konmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
Today in the cities, as a result of rapid urbanization movements, population increase, immigration from rural areas to cities as well as exploitation, destroy and spoil of nature and natural areas the ecological natural balance is damaged, and planning and environmental problems come out of this. The repairing of ecological natural balance for the benefit of human beings and society, structuring the utilization of natural sources in compliance with the environmental conditions and ecological capacity can only be realized by correct landscape planning studies. In this study of thesis, the data groups to be used in the synthesis and analysis to be carried out for the purpose of constituting the correct planning approaches, have been researched and specified by interdisciplinary correlations. Furthermore, it has been intended to point out the facilities to be provided during the urban park planning process of Geographical Information Systems which is a system that provides the use of computer technologies on the subjects of obtaining, producing and handling of the data. Today, studies for obtaining data by conventional systems which are still in use take a lot of time, are expensive and the evaluation of data cannot be made very accurately taking into consideration the intensity of data. Respectively, Geographical Information Systems (GIS) stands as a system in which all the data can be evaluated at once, analysis and synthesis can be made faster, correct and applicable decisions can be taken. At the beginning of the thesis study, basic definitions and concepts take place concerning the disciplines related with urban park planning. In the following section, the conceptual dimension of the Geographical Information Systems is examined and methods of use in various subjects and in the process of landscape architecture are studied. In the scope of thesis, the data groups used in disciplines related with urban landscape planning are defined and the data groups to be used at the sample working area are specified by comparing the data groups. Before starting the studies at the sample area, the problems and requirements to be confronted with during the process of urban landscape planning made by classical method, are specified. The sample working area is the Ortaköy Valley Pilot Region, which stands within the Bosphorus Natural and Historical Site Area and in which the restrictions for construction conditions are reduced even abandoned in recent years, thus suffers with a serious construction problem. The graphical and non-graphical data collected in the light of data groups specified in the previous section are to be rearranged in the selected software and hardware. After the studies aimed at usage and relativity of this IXdata are completed at the selected GIS software, necessary inquiries are made for various analysis and synthesis and necessary evaluations and decisions are made in order to be used during planning process. At the end of the study, the results obtained from the pilot study of Ortaköy Valley is examined in general of the process, and the facilities provided as well as the problems confronted with at the urban park planning study of Geographical Information Systems are reported.