Firmalar için insan kaynakları katkı modeli oluşturulması ve insan kaynakları yönetimi ile firma performansı ilişkisinin analazi
Human resources contribution model and analysis of the link between human resources management and firm performance
- Tez No: 143081
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ERKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Günümüzde firmalar, her alanda son derece hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşandığı bir pazar ve çevre ile karşı karşıya bulunmaktadır. Firmaların rakipleri ile pazarda rekabet edebiliyor, olmaları artık yeterli değildir. Asıl önemli olan firmaların rekabetçi bir avantajı yaratması ve daha da önemlisi bunu sürdürebilmesidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, firmaların sürdürülebilir rekabetçi avantajı başarmasında, sahip oldukları insan kaynaklarının hayati öneme sahip bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Firmalarda insan kaynaklan ile ilgili her türlü faaliyet ve uygulamayı düzenleyen, hayata geçiren insan kaynaklan bölümünün performansı ile firma performansı arasındaki ilişkinin araştınlması amacı ile yola çıkılan bu çalışmanın temel iki kavramı, 'insan kaynaklan performansı' ile 'firma performansı'dır. Bunun yanında firma kurumsal özellikler ile firma yönetsel özellikleri de çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Çalışmada temel olarak“insan kaynaklan performansı firma performansım nasıl etkilemektedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu konu üzerine literatürde yapılan çalışmalar incelendikten sonra çalışmada kullanılan 'İnsan Kaynaklan Katkı Modeli' geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin işletilmesi için firmalardan veri toplanmış ve model Çok Değişkenli İstatistiksel Analiz Yöntemleri kullanılarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz ve değerlendirmeler sonucunda elde edilen bulgular ışığında firmalar için strateji ve öneriler geliştirilmiştir. Yapılan çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve hangi sorulara cevap aranacağı kısaca açıklanmıştır. Çalışmanın odak noktası insan kaynaklan olduğu için ikinci bölümde insan kaynaklanmn tarihsel gelişim süreci ve insan kaynaklan yönetiminin kapsamı ve fonksiyonlan ile insan kaynaklan yönetimini etkileyen trendler tammlanmıştır. Çalışmanın 3. Bölümünde insan kaynaklan ile firma performansı ilişkisi konusunda Dünya literatüründe yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar üç alt başlık altında detaylı olarak açıklanmıştır. 4. Bölümde literatür taraması sonunda insan kaynaklan ile firma performansı ilişkisi konusunda kullanılan kavramlar açıklanmış ve tammlanmıştır. Çalışmanın 5. Bölümünde yapılan literatür taraması sonucunda geliştirilen İnsan Kaynaklan Katkı Modeli ve model bileşenleri açıklanmıştır. Model dört ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar insan kaynaklan performans göstergeleri, firma performansı, firma kurumsal özellikleri ve firma yönetsel özellikleridir. Bu bölümde aynca model bileşenlerinin herbirine ait göstergelerin ölçüm yöntemleri de detaylı olarak verilmiş ve çalışma ile ilgili hipotezler oluşturulmuştur. Çalışmanın temel amacı insan kaynaklan ile firma performansı arasındaki ilişkinin analiz edilmesi olmasına karşın, firma kurumsal ve yönetsel özellikleri ile insan kaynaklan performansı ve firma performansı arasındaki ilişkilerin araştırılması da modelin diğer hedefleri arasındadır. 6. Bölümde analizlerde kullanılan çok değişkenli istatistiksel yöntemler açıklanmış ve uygulama ile ilgili açıklamalar verilmiştir. Uygulamada kullanılan veriler anket yöntemi ile firmalardan toplanmıştır. Anketlerin doldurulması için mümkün olduğunca yüz yüze görüşmeler tercih edilmiş, bunun mümkün olmadığı durumlarda elektronik ve normal posta aracılığıyla anketler katılımcı firmalara gönderilmiştir. Anket gönderilen firmalardan gelen cevaplar gözden geçirildikten sonra eksik olanların tamamlanması için firmalarla bağlantı kurulmuştur. Çalışma kapsamında Türkiye'de üretim sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteren firmalar yer almaktadır. Toplam 54 firmadan analizlerde kullanılabilecek sağlıklı veri toplanmıştır. Her firmadan 3 adet anket formu doldurulduğundan, toplam örnek hacmi 162 adet veri kümesidir. Çalışma kapsamındaki veriler istatistiksel analizlerde araştırmacılar tarafından yaygın olarak kullanılan SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan temel istatistiksel yöntemler şunlardır: 1. Değişkenlerin tanımlayıcı istatistiki özelliklerini (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma) hesaplamada kullanılan yöntemler 2. Normallik Testi 3. Model Güvenilirlik Testi 4. Ana Bileşen Analizi 5. Korelasyon Analizi 6. Regresyon Analizi Çalışmanın 7. bölümünde analizlerden elde edilen sonuçlarla ilgili tespitler yapılarak çalışma kapsamındaki firmalar için strateji ve öneriler sıralanmıştır. İnsan kaynaklan performansı ile firma performansı arasındaki ilişkilerle iligili olarak geliştirilen temel hipotezlerin, yapılan analizler sonucunda doğrulandığı bulunmuştur. Bunun dışında oluşturulan diğer yan hipotezlerin çoğunun da doğrulandığı gözlenmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın bu alanda yapılan diğer çalışmalardan aynlan yönleri vurgulanmış, literatür çalışması sonucu elde edilen bilgilerle İnsan Kaynaklan Katkı Modelinin uygulanması sonucu elde edilen sonuçlar karşılaştınlmış ve çalışma kapsamındaki Türk firmalan için elde edilen sonuçlann literatürde bulunan sonuçlarla benzerlik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, firms are operating in a rapidly changing market and environment. To be competetive with its competitors in a market is not enough for the companies. Firms should generate competitive advantage and more importantly, they have to sustain this advantage. Human resources which a company owns can play an important role for the companies in order to sustain a competitive advantage. Starting with the objective of the analysis of the relationship between human resources department which organizes and implements many activities and practices related with human resources and firm performance, this study has two basic concepts. These are Tıuman resource performance1 and 'firm performance'. Additionaly, firm institutional characteristics and firm managerial characteristics are also included in the study. The main objective of this study is to find the answer for the following question:“What is the effect of human resource performance on firm performance?”. After literary survey on this topic, basic studies related with human resources-firm performace link are examined and Human Resources Contribution Model is generated. After collecting data from Turkish companies, the model was analysed by using multivariate stastistical methods. Based on the findings of the statistical evaluations, strategies and proposal were develeped. The study consists of eight chapters. The importance and objective of the study as well as questions to be answered are briefly introduced. Since this study focuses mainly on human resources, in the second chapter the history of the human resources and main human resource functions and trends affecting human resource management were explained. In the third chapter, studies and reserach in the literature about human resources and firm performance relationship and findings from these studies are explained in detail in three subheadings. Concepts and variables used to identify human resources and firm performance relationship in the literature are described in the fourth chapter. As a result of literature survey, The Human Resource Contribution Model which was developed and the components of this model are defined. The Model consists of four basic components. These are human resource performance measures, firm performance, firm institutional characteristics, and firm managerial characteristics. In this chapter, measurement methods of all variables for each components are also defined in detail and hypothesies related with the study are developed. The main objective of this study is to analyze the relationship between human resource and firm performance. Besides this aim, bi-relationships between firm institutional characteristics and firm performance, firm institutional characteristics and humanresouces, firm managerial characteristics and firm performance, and firm managerial characteristics and human resources are also analysed. In the sixth chapter explanations about multivariate statistical methods which are used to analyse and evaluate the data and application of the model are given. In order to collect data from the companies, the questionnaire method is used. Mainly face to face interview method was prefered for collecting data but for some companies which interviews were not possible, the questionnaire was sent via electronic mail or normal mail. After reviewing the filled questionnaire forms, mistakes, missing parts were reported to the firms and they were asked to correct and complete the forms. There were only 54 firms which filled forms completely. Since 3 questionnaire forms were filled for each company, the total number of data set to be used in analysis are 162. Data collected from firms were analysed and evaluated by using the software package SPSS which is commonly used in multivariate statistical analysis by researchers. The following basic statistical methods are used in this study: 1. Methods used to calculate descriptive statistics (minimum, maximum, mean, standard deviation) 2. Normality Test 3. Model Reliability Test (Cronbach Alpha) 4. Principle Components Analysis 5. Correlation Analysis 6. Regression Anlaysis Based on the results obtained from the analysis, findings are obtained and strategies and proposals for the companies which were included in this study are determined. As a conclusion, the basic hypothesies related with human resource performance and firm performance were verified. In addition to this main result, it was observed that most of the other hypotheses were also verified. Finally, in the conclusion and discussion chapter, the original aspects of the study differing from other studies related with this topic are stressed, results obtained from the Human Resource Contribution Model which was applied for Turkish firms and findings of literature research are compared. It was found that the results are quite similar.