Türk malat sanayiinde dış ticarete göre düzeltilmiş yoğunlaşma oranları
Foreign trade adjusted concentration ratios in Turkish manufactoring industry
- Tez No: 143853
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Piyasa yoğunlaşması, belirli bir piyasada üretim yapan, önde gelen firmalardan oluşan küçük bir grubun sahip olduğu piyasa payını göstermektedir. Türk imalat sanayiinde dış ticarete göre düzeltilmiş yoğunlaşma oranlarını konu alan çalışmanın amacı, dış ticaretin de piyasadaki rekabet üzerinde etkili olduğu düşüncesinden hareketle imalat sanayii için daha gerçekçi yoğunlaşma oranları ortaya koymaktır. Yoğunlaşma oranlarında dış ticarete göre düzeltme yapılırken öncelikle istanbul Sanayii Odası'nın açıkladığı Türkiye'nin en büyük 1000 firması içinde daha sonra ise 10 ve daha fazla kişi çalışan işyerleri için hesaplamalar yapılmıştır. Her iki çalışmada da dış ticarete göre yapılan düzeltine yoğunlaşma oranlan ortalamasında yaklaşık %40 oranında azalma yaratmıştır. Son olarak, 1990 ve 2000 yılları için en büyük 500 firma içinde hesaplamalar yapılarak bu iki yıl karşılaştınlmıştır. Buna göre, dış ticarete göre yapılan düzeltme 1990 yılında yoğunlaşma oranlan ortalamasında %28 oranında, 2000 yılında ise %44 oranında düşüş yaratmıştır. Uygulamalı çalışmalardan elde edilen sonuçlar, dış ticaretin genel olarak piyasadaki rekabet üzerinde etkisinin önemli boyutta olduğunu ve yoğunlaşma hesaplamalarında gözardı edilmemesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Market concentration is the market share of a small group that consist of the leading manufacturing firms in a certain market. The subject of this thesis is the foreign trade adjusted concentration ratios in the Turkish manufacturing industry, and the purpose is to demonstrate more realist concentration ratios for the manufacturing industry based on the idea that the foreign trade also effects the competition in the market. While making adjustments to the concentration ratios according to the foreign trade, calculations were made first within the largest 1000 firms of Turkey as reported by the Istanbul Chamber of Industry and then for the companies employing at least 10 employees. In both studies, the adjustments made according to the foreign trade created approximately a 40 percent decrease in the average of concentration ratios. Finally, calculations were made within the largest 500 firms for the years 1990 and 2000. Accordigly, the adjustments made according to the foreign trade created 28 percent decrease in the average of the concentration ratios in 1990 and 44 percent in 2000. The results obtained from the practical studies demonstrate that the general effect of foreign trade on the competition in the market is very high and the concentration calculations must not be ignored.