Bankalarda yabancı para işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve evalüasyon işlemi
Accounting the foreign exchange at banks& evaluation processes
- Tez No: 143908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM BANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BANKALARDA YABANCI PARA İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ VE EVALÜASYON İŞLEMİ Sinan DÜNDAR İşletme (Muhasebe-Finansman) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2004 Danışman: Doç.Dr.Kerim BANAR Bankalar mali yapı içinde ekonominin istikrarlı gelişimi açısından parasal ve finansai istikrarın sağlanmasında büyük ve ektin rol oynamaktadırlar. Bankaların gerçekleştirdiği işlemler sonucunda oluşan bilgi ve raporlar kullanıcıları tarafından ekonomik analizlerin yapılmasında önemli veri kaynaklan olmaktadır. Banka muhasebesi bu verilerin hazırlanması ve sunulmasmda tekdüzenin oluşturulması açısından önem kazanmaktadır. Bankacılık sektöründe Yabancı Para işlemleri büyük yer tutmaktadır. Yabancı Para işlemleri bankacılık sektöründe uygulanmakta olan Tekdüzen Hesap Planı ile özellik gösteren işlemlerin ayırt edilmesi ve bu işlemlerin dönem sonu hesaplamalarında gerçek değerleri ile mali tablolara yansıtılmasını amaçlamaktadır. Bankaların Yabancı Para cinsinden gerçekleştirdikleri işlemlerin evalüasyona tabi tutularak gerçek değerleri ile gösterilmesi bankaların yapmış olduğu işlemlerin güvenirliliğini ve doğruluğunu arttırmaktadır. Bu çalışmada; bankacılık sektöründe uygulanmakta olan Tekdüzen Hesap Planında çullanılan hesaplar incelenerek, muhasebe işlemleri örnekler yardımı ile anlatılmış, îvalüasyon işlemleri bir bütün olarak gösterilmiş ve bu konu ile ilgili tam olarak açıklığa cavuşturulmamış noktalarda eleştiriler ve açıklamalar yapılarak Tekdüzen Hesap Planı cullanıcılanna kaynak yaratılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Banks in financial structure play a big and essential role in the development of economics establishing monetary and financial stability. The data and reports as a result of bank processes are important database in doing economic analysis for the users. Bank accounting is important to supply uniformity in preparing and presenting of these datas. Foreign exchange processes have big part in banking sector. Foreign exchange processes aim, with the use of Uniform Account Plan which is applied in banking sector, to distinguish the same properties and to apply these processes into the term end calculations with real values to the financial tables. To evaluate the processes of banks, which are in foreign exchange with real values, increases the accuracy and confidence. In this thesis, the accounts that are used in the uniform account plan that is applied are analyzed; accounting processes are told with examples, evaluation processes are shown as a whole and the points that are not covered clearly are criticized and made explanations to create sources for Uniform Account Plan users.