İnsan kaynakları yönetiminde etkin hizmet içi eğitim teknikleri ve stratejileri / Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı örneği
Effective in-service training techniques and strategies in human resources management / model application at Labor and Social Security Ministry
- Tez No: 277188
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Günümüzde işletmelerin başarılı ve rekabetçi bir kimlik kazanmasındaki en önemli etkenin, insan kaynakları olduğu artık kabul gören bir gerçekliktir. İster; piyasa değişiklikleri, demografik değişiklikler, teknolojik gelişmeler, sosyal değişiklikler, yönetsel değişiklikler olsun, bunlar insan kaynakları daha etkin kullanılarak, rekabetçi üstünlük etme etmede kullanılabilir.İşletmelerin yok edici rekabet ortamında rakiplerine üstünlük sağlaması insan kaynaklarının öğrenme, kendilerini yenileme, bilgi ile donanma ve bu bilgileri kullanarak yaratıcı fikirler üretmesi ile mümkün olacaktır. İşletmelerin gelişimlerini sağlayacak olan, fiziksel varlıklarından çok entelektüel sermaye olarak adlandırılan insan kaynaklarının varlığıdır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; insan kaynakları yönetimi ve hizmet içi eğitimin yeri, İkinci bölümde; hizmet içi eğitim teknikleri ve stratejileri ile hizmet içi eğitimin etkinliğine etki eden bireysel ve çevresel faktörler, üçüncü olan son bölümde ise; etkin olarak gerçekleşen bir hizmet içi eğitimde, etkili olan bireysel ve çevresel faktörlerin betimsel analizinin yapılması ve katılımcıların gelişim önerileri doğrultusunda bir hizmet içi eğitimin etkinliğini arttıracak eğitim teknikleri ve stratejilerinin saptanmasına yönelik alan ile ilgili bir araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is widely accepted fact that human resource management is the most important factor which has received acceptance by today?s organizations while gaining successful and competitive identity. Market, demographic, social and administrative or technological developments can be used to gain competitive advantage only by using human resource more effectively. Human Resources can be defined simply as developing the most important section of any business its human resource by, attaining or upgrading the skills and attitudes of employees at all levels in order to maximize the effectiveness of the enterprise.It might be possible for organizations to outclass rivals on the destructive competition environment provided with applying human resource management, self-renewal, comprehending and using information for generating creative ideas. Organizations will make more progress with Intellectual Capital named human resources than physical assets.My thesis consists of three chapters. In the first chapter; put forward features of human resource management and importance in-service training in human resource management, second chapter; individual and environmental factors affecting effectiveness of in-service training techniques and strategies, last chapter; conducted a fieldwork survey, performed descriptive analysis of effective individual and environmental factors on in-service training and in accordance with participants? suggestions try to determine techniques and strategies which have an positive and increasing effects on effectiveness of in-service training.