Mağaza imajının mağaza markalı ürünlerin algılanan kalitesine etkisi üzerine hipermarketlerde bir uygulama
The effect of store image on perceived quality of store brands: An Empirical investigation on hypermarkets
- Tez No: 144097
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, mağaza imajının mağaza markalı ürünlerin algılanan kalitesine etkisinin tespit edilmesidir. Bu amaçla, mağaza imajının boyutları olarak ürün karması, fiyat, mağaza atmosferi, tutundurma faaliyetleri, mağaza adı ve müşteri hizmetleri; mağaza markalı ürünlerin algılanan kalitesi olarak ise, performans içerik, fiyat, marka, ambalaj ve mağaza adı belirlenmiştir. Bu kapsamda, bir model geliştirilmiş ve bu model Ankara'da hipermarketlerden alışveriş yapan tüketicilerde test edilmiştir. Bu çerçevede, genel olarak, ürün karması, tutundurma faaliyetleri ve müşteri hizmetleri gibi boyutların hipermarketlerin mağaza imajını etkilediği belirlemiştir. Fiyat düzeyi, mağaza adı ve mağaza atmosferinin ise, etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, performans içerik, marka, ambalaj ve mağaza adı, mağaza markalı ürünlerin algılanan kalitesini anlamlı şekilde etkilerken, fiyatın herhangi bir etkisi tespit edilmemiştir. Sonuçta, mağaza imajının mağaza markalı ürünlerin algılanan kalitesini anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether store image affects the perceived quality of the store brands. For this purpose, first of all, the components of store image and perceived quality of store brands were identified. Product mix, price, store atmosphere, promotional activities, store name and customer service were identified as the components of store image, and performance, ingredients, price, brand name, package and store name were identified as the components of perceived quality of the store brands. In this context, a descriptive model was proposed and tested on a sample of customers that usually shop from the hypermarkets in Ankara. The results showed that product mix, promotional activities, and customer service significantly affected hypermarkets' store image, while price level, store name and store atmosphere did not have an impact on the image of these stores. As for the perceived quality of the store brands, performance, ingredients, brand name, package, and store name were found to be meaningful components, whereas price was not. It was also found that store image had a significant impact on the perceived quality of the store brands.