İlköğretim okullarında toplam kalite yönetimi uygulaması (Durum/örnek olay çalışması)
Total quality management applications at primary schools (event/sample event work)
  1. Tez No: 144141
  2. Yazar: GÜLAY YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM OKULLARINDA TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMASI (DURUM/ ÖRNEK OLAY ÇALIŞMASI) Yaşar, Gülay Yüksek Lisans Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tez Danışmam: Yard. Doç. Dr. Bahri Aydm Ocak 2004, xiv +150 sayfe Araştırma, ilköğretim okullarında, Toplam Kalite Yönetimi uygulama öncesi yapılan çalışmaların ve uygulama sürecinin nasıl işlediğinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada, araştırma alanı olarak seçilen okul amaçlı örneklem yöntemlerinden tipik durum örneklemesi yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma süresince 1 yönetici ve 9 öğretmen ile görüşmeler yapılmıştır, öğretmenlerle görüşülürken kartopu zincir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Görüşmelerde yan yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ayrıca geçerlilik ve güvenirliği sağlamak amacıyla gerekli dokümanlar toplanmış, görüşmeler sırasında araştırmacı tarafindan gözlemler yapılmış ve araştırmacının notu olarak kaydedilmiştir. vAraştırma, nitel araştırma yöntemlerinden Durum (Örnek Olay) çalışmasıdır. Araştırmada yalnızca araştırmacı tarafindan veriler toplanmıştır. Gözlem, görüşme ve doküman inceleme yöntemleriyle toplanan veriler içerik analizi yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Araştırma yapılan ilköğretim okulunda, Toplam Kalite Yönetimi uygulama süreci öncesinde ve uygulama aşamalarında, verilen eğitimlerin zaman zaman yetersiz kaldığı, uygulama aşamalarındaki sürecin yeni gelen genelgelerden dolayı tam olarak işleyemediği, uygulamalara prosedür olarak bakıldığı ve direnç gösterildiği, fakat sistemli ve ekip olarak çalışmalar ilerledikçe Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarına inancın daha çok arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler Kalite Toplam Kalite Yönetimi Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi Kriter Ekipleri EFQM Mükemmellik Modeli Özdeğerlendirme vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TOTAL QUALITY MANAGEMENT APPLICATIONS AT PRIMARY SCHOOLS (EVENT / SAMPLE EVENT WORK) Yaşar, Gülay Master Educational Administration and Supervision Supervisor: Assist. Prof. Dr. Bahri Aydm January 2004, xiv +150 pages The aim of this research is how The Total Quality Management Applications have been made before and during the study at Primary Schools. In the research, the Primary School has been selected by using Typical Event Sampling Method among School Aimed Methods. During the research period, some negotiations and interviews have been realized with 1 instructor and 9 teachers. Snowball Chain Sampling Method is used in negotiations with the teachers. On the order hand, to obtain the validity and reliance, the researcher has collected the needed documents, made observations during interviews and recorded them as the researchers note benes. mThe research is a study of Sample Event Method in Qualified Research Techniques. The only individual is the researcher who has collected and evaluated the data in hand. The data collected by observations, negatiations and document investigations, has been analysed by Descriptional Implicit Analysis Method. The trainings, given before and during the application of research have not been adequate on the Total Quality Management in the mentioned Primary School The official circulars generally declined the applications which concidered as inevitable prosedures and exposed a resistance against. The study has gradually made progress with the assistance of systematic team work. As a result the confidence on the Total Quality Management has been built up and gained step by step in the research. Keywords Quality Total Quality Management Total Quality Management in Education Criterion Teams EFQM Excellency Model SelfEvahiation w