Norm kadro uygulamasının norm kadro fazlası öğretmenler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation the norm staff practices by the teachers made redundant due to these practices
- Tez No: 144189
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, ülke düzeyinde öğretmen dağılımının dengeli yapılarak, eğitimde fırsat ve olanak eşitliğinin sağlanabilmesi için, Milli Eğitim Bakanlığfnda başlatılan norm kadro uygulamalarının, norm kadro fazlası öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ile, öğretmen norm kadro sayılarının belirlenmesi ölçütleri, norm kadro belirlemede hizmet puanı ölçütünün kullanımı ve norm kadro uygulamasının sorun oluşturup oluşturmadığının, öğretmenlerce nasıl değerlendirildiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, alan yazın taramaya ve örnek olaya dayalı betimsel bir araştırmadır. Norm kadro uygulaması ile ilgili öğretmen görüşlerine ulaşabilmek için görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara ili, Altındağ ilçesi, 1. Eğitim Bölgesi'ne norm kadro fazlası olarak yer değiştiren 22 öğretmenden oluşturulmuştur. Bu öğretmenlerin konuyla ilgili görüşlerinden yararlanabilmek için, öncelikle alan yazın taraması yapılmış, araştırmacının deneyimlerinden, uygulamadan etkilenen öğretmen görüşlerinden yararlanarak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Uzman görüşlerine başvurarak, formun geçerliliğinin artırılması sağlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şunlardır: Öğretmen görüşlerine göre; öğretmen norm kadro sayısı belirlemede öğrenci sayısı, derslik sayısı ve ders yükü uygun ölçütlerdir. Norm kadro belirlemede hizmet puanı ölçütünün kullanımı uygundur. Norm kadro uygulaması ile öğretmenlerin ek ders ücretlerinde artış olmuştur. Norm kadro uygulaması sonucunda derslerin boş geçmesi engellemiş, derslere branş öğretmenlerinin girmesi sağlanmış ve geleceğe yönelik yeni bir yığılmanın önüne geçilmiştir. Öğretmen norm kadro sayılarının belirlenmesinde şube sayısı uygun bir ölçüt değildir. Öğretmenlerin branşlarında boş kadro açılıncaya kadar bir koordinatör okulda bekletilmeleri uygun değildir. Norm kadro uygulaması yönetmelikte belirtildiği gibi adilm yapılmamaktadır. Norm kadro uygulamasında bazı kamu kurumlarında çalışanların eşlerine ayrıcalık tanınması uygun değildir. Norm kadro uygulaması, norm kadro fazlası öğretmenlerin mesleklerinden soğumalarına neden olmuştur. Araştırmaya getirilen öneriler ise şunlardır: Norm kadro fazlası öğretmenler branşlarında boş kadro açılıncaya kadar, yan branşlarında başka okullarda görevlendirilmelidirler. Uygulama tüm kamu kurumları çalışanları eşlerine eşit yapılmalıdır. Öğretmen norm kadrosu belirlenirken performansları da bir ölçüt olarak alınmalıdır. Atölye ve laboratuvar dersi öğretmenleri norm kadrosu ders yükü azaltılarak belirlenmelidir. Beden Eğitimi, Müzik, Resim-iş ve iş Eğitimi dersi öğretmenleri norm kadrosu, ders dışı etkinliklerinin de bu öğretmenlerce yürütüldüğü göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Yer değiştirmeler öncelikle, öğretmenlerin istekleri doğrultusunda gönüllülük ve özendirme yoluyla yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of the study is to determine how teachers evaluate the implementation of the norm staff practices of Ministry of Education which emphasizes the balanced distribution of teachers to provide equal opportunity and possibilities in education. The study aimed to determine the teacher norm permanent staff quantity criteria, the criteria of whether a teacher exists in a norm permanent staff or not and how teachers evaluate the problems which emerge as a consequence of the norm permanent staff practices. This is a descriptive study. To evaluate the views of teachers regarding the norm permanent staff practices they are interviewed. The study group of the research includes the teachers working in the 1st education province in Ankara, Altındağ district who came there since they were redundant. After scanning the literature, in order to obtain the opinions of teachers regarding this policy a semi-structured interview form was developed through the researcher's experiences, opinions of the educational specialists and teachers account who were affected by the implementation. The validity of the form has been provided by consulting the opinions of the educationalspecialists. The results of the research are as follows; the teachers regard the number of students andclassrooms and the workload as appropriate criteria in order to determinethe number of staff norm. Experience is also a suitable criterion todetermine whether a teacher is in the permanent staff or not. Due to this implementation there is an increase in the earnings of teachers. By this implementation vacant classes are avoided, the lessons are given by branch teachers and a possible mass access of teachers into the system inthe future is prevented. The number of classes is not a proper criteria while determining the number of permanenet teachers at school. It is not a suitable approach to make teachers wait for an available post for their own braches. The permanent staff practices have not been fairly implemented as it has been stated in the Permanent Staff Regulation. It is not fair not to apply the rules of permanent staff to the teachers who are married to people employed in certain public institutions. The permanent staff practices negatively affected and made the redundant teachers lose their enthusiasm for their occupation. In the light of the results the followings are suggested: The teachers who are not the permanent staff of their schools should be posted in their sub-branches until a they have their own post. This implementation should be applied to all the teachers regardless of their husbands/wifes' job in other institutions. While determining the permanent staff number the performance of teachers should also be taken into account. The number of workshop and laboratory teachers should be determined before decreasing their workload. The permanent number of teachers of Physical Education, Music, Arts, and Skills classes should be determined in regard to the fact that these teachers also conduct the after school activities. Teachers should be appointed either by volunteering or by some challenges.