Doğal mirasa ait oluşumların resimsel yüzey üzerinde yorumlamaları: Peribacaları örneği
Interpretations of formations belonging to the natural heritage on the pictorial surface: The example of Peribacaları
  1. Tez No: 697854
  2. Yazar: MUSTAFA AĞGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada evrenin oluşmasıyla başlayan, bugüne dek gelen süreç içerisinde doğada var olan jeolojik hareketler sonuncunda oluşmuş Peribacaları ve benzer yüzey şekillerine ait dokuların, resimsel yüzeyler üzerinde yorumlamaları ele alınmıştır. İnsanoğlu yaşamı boyunca doğayla iç içe olup onu sorgulamış ve doğada var olan her şeyi öznelleştirme çabası içerisinde olmuştur. Bu öznelleştirme insanı yeni, daha önce var olmayanı aramaya sürüklemiş ve bunun sonucunda yaratıcı düşünce devreye girmiştir. Tezin ilk bölümünde genel anlamda bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde ise, Doğal Miras'ın tanımı, Türkiye ve Dünya üzerindeki örnekleri, kültürel etkileşimlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Peribacalarının konumu, oluşumu ve tipleri yer almış, dördüncü bölümde Doğal Miras'ın resim sanatına yansımalarına, beşinci ve son bölümde ise araştırmacı tarafından uygulamalar üzerinde çözümlemeler yapılmıştır. Bu bağlamda oluşan sonuçlar ise sonuç bölümünde belirtilmiştir. Bu uygulamaların genelinde soyut bir yüzey kullanılmış ve Peribacaları yerleştirilmiştir. Uygulamanın genelinde var olan Peribacası imgesi çeşitli yorumlamalarla ele alınmış, tuval yüzeyini çeşitli kısımlara ayrılarak bu tip örneklerle çeşitlilik sağlanmıştır. Evrenin oluşumuyla başlayan ve bugüne kadar gelen süre içinde doğada var olan jeolojik yapılaşmalar, bu yapılara ait dokuları konu edinen araştırmalar, gözleme ve düşünsel bir temele dayandırılarak ve plastik bir kaygı da gözetilerek yüzeylerde sanatsal bir dille ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda 19 adet yağlı boya ve 2 adet seramik çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the geological movements that exist in nature in the process that began with the formation of the universe, which have come to date, the fairy chimneys formed in the last one and the interpretations of tissues of similar surface shapes on pictorial surfaces were discussed. Human beings have been intertwined with nature throughout their lives, questioning it and trying to subjugate everything that exists in nature. This subjectivization led man to seek out the new, previously nonexistent, and as a result, creative thought came into play. A general introduction was made in the first part of the thesis. In the second section, the definition of Natural Heritage, its examples in Turkey and the world, and its cultural interactions are given. In the third section, the location, formation and types of fairy chimneys were included, in the fourth section, reflections of Natural Heritage on the art of painting, and in the fifth and final section, analyses were made by the researcher on applications. In this context, the results are stated in the results section. An abstract surface was used throughout these applications and fairy chimneys were placed. The image of the fairy chimneys, which exist throughout the application, has been treated with various interpretations, the surface of the canvas has been divided into various parts, providing diversity with such examples. Geological structures that began with the formation of the universe and existed in nature during the period up to now, research that acquired the tissues of these structures, were tried to be expressed in artistic language on surfaces based on observation and intellectual basis, and taking into account plastic anxiety. In this context, 19 oil paintings and 2 ceramic works were made.