Kamu ve özel sektörde yöneticiye yönelik etkileme taktiklerinin yönetici cinsiyeti, çalışan cinsiyeti ve etkileme taktiklerinin kullanılma amaçları ile ilişkisi
The Relationship between upward influence tactics and the sex of the supervisor, the sex of the subordinate and the aim of the influence tactics in public and private companies
  1. Tez No: 144217
  2. Yazar: SAVAŞ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL CANAN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
11 ÖZET Kişilerarası etkileme, her çeşidi ile örgütsel hayatta çok yaygın olarak karşımıza çıkan bir kavramdır. Örgüt çalışanlarmın, hem kişisel amaçlarını gerçekleştirebilmeleri hem de örgütsel rollerinin gereğini yapabilmeleri için birbirlerini etkilemek zorunda olması etkileme kavramına olan ilgiyi artırmıştır. Ayrıca, son yıllarda iş dünyasında meydana gelen değişimler sonucunda yetki ve karar verme süreçlerinin hiyerarşide daha alt düzeylere doğru kaydığı, takımların örgütlerde daha çok kullanıldığı ve astlara daha fazla yetkinin verildiği örgüt yapılan ortaya çıkmıştır. Bu yeni örgüt yapılarında geleneksel ast-üst ve güç ilişkileri de büyük değişimlere uğramıştır. Örgütsel davranışları açıklayabilmek için yeni kavramlara ihtiyaç duyulması sonucunda da etkileme kavramına ve etkileme taktiklerine olan ilgi artmıştır. Bu araştırmada çalışanların yöneticilerine uyguladığı etkileme taktilderinin çalışan cinsiyeti, yönetici cinsiyeti, etkileme taktiMerinin kullanılma amacı (bireysel - örgütsel) ve çalışılan kurum (kamu - özel sektör) ile ilişkileri incelenmiştir. Araştırma iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, etkileme taktikleri açısından kültürel bir takım farklılıklar olabileceği düşüncesiyle niteliksel bilgi toplanmıştır. Elde edilen niteliksel bilgiler incelenmiş, araştırmada kullanılacak ölçekte yer almayan boyutlar olduğu tespit edilmiş ve asıl çalışmada deneme amacıyla yeni maddeler oluşturulmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında Kipnis, Schmidt ve Wilkinson (1980) tarafından oluşturulan ve Köylüoğlu (1997) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan ölçek, araştırmanın ilk aşamasında elde edilen bilgiler ışığında revize edilmiş ve niceliksel veri toplanmıştır, ikinci aşamaya Ankara, İstanbul ve Bursa illerinde, kamu ve özel sektörde çalışan 184 erkek ve 175 kadın, toplam 359 kişilik bir örneklem grubu katılmıştır.m Etkileme taktikleri ölçeğine uygulanan faktör analizi sonucunda iki faktörlü bir yapı elde edilmiş ve bu faktörler“sert taktikler”ile“yumuşak ve mantıksal taktikler”olarak adlandmlmıştu-. Yapılan analizlerde araştırmada kullanılan tüm değişkenler açısından“yumuşak ve mantıksal taktikler”in, her iki etkileme amacı (bireysel - örgütsel) için de“sert taktikler”den daha fazla kullanıldığı bulunmuştur. Uygulanan varyans analizi sonucunda hem“sert taktikler”hem de“yumuşak ve mantıksal taktikler”açısından çalışan cinsiyeti, yönetici cinsiyeti, etkileme talctMerinin kullanılma amacı ve çalışan kurumun temel etkileri anlamlı çıkmamıştır. Ancak, sert taktikler için yönetici cinsiyeti ve kurum ortak etkisi ile amaç, denek cinsiyeti ve kurum ortak etkisi; yumuşak ve mantıksal taktikler için ise amaç ve denek cinsiyeti ortak etkisi ile amaç, yönetici cinsiyeti ve kurum ortak etkisi anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonunda elde edilen tüm sonuçlar, literatürde yer alan bilgiler ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Interpersonal influence, with its all types, is a ubiqutious phenomena in organizational life. Members of the organizations have to influence each other to obtain personal benefits and to satisfy organizational goals which centers interest to the influence concept. Furthermore, the decentralization of authority and decision making, the use of teams and the empowerment of subordinates implied changes in traditional superior-subordinate and power relationships. All these changes in organizational life called special attention to influence processes in organizations and particularly influence tactics. The aim of this study was to investigate the relationship between the upward infuence tactics used by subordites and the sex of the subordinate, the sex of the superior, the aim of the infuence tactics (personal vs. organizational) applied and the type of the organization (public vs. private) that the subordinate works for. This study consisted of two phases. In the first phase, as it is thought that there might be cultural differences affecting the use of influence tactics, qualitative data were collected. The analysis of the qualitative data revealed new culturally specific influence tactics and new items were developed to represent these tactics. In the second phase, quantitave data were collected by the Kipnis, Schmidt and Wilkinson's (1980) influence tactics scale which was adopted to Turkish by Köylüoğlu (1997). As mentioned above, new items were added and the scale was revised by the researcher. In the second phase of the research, the scales were administered to 359 (185 males and 175 females) employees who were working in private or public organizations in Ankara, İstanbul and Bursa. Factor analysis results showed that two types of influence tactics were observed in this study. The first factor indicates 'hard tactics' and the second factor indicates 'soft and rational tactics'. The comparison of these two factors revealed that'soft and rational tactics' were used more frequently than 'hard tactics' by all participant groups and for all goals (personal and organizational) sought by the participants. The impact of the sex of the agent, sex of the target, the aim of the influence attempt and the type of the organization target person works for were analyzed by variance analysis. The main effects of variables were not significant for 'hard tactics' but the interaction effect of the sex of the superior and the type of the organization, and the interaction effect of the aim of the influence attempt, the sex of the subordinate and the type of the organization was significant. For the 'soft and rational tactics' the main effects of the variables were also not significant but the interaction effect of the aim of the influence attempt and the sex of the subordinate, and the interaction effect of the aim of the influence attempt, sex of the superior and the type of the organization were significant. The findings were discussed in the context of the literature and suggestions were made for future research.