Felsefe açısından euthanasia sorunu
The matter of euthanasis in term of philosophy
  1. Tez No: 144300
  2. Yazar: TURAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DEMİRDÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, bir kişinin yaşamının karşılıklı olarak anlaşmayla sona erdirilmesi sorunu üzerinde durulmuştur. Bir kişinin yaşamına bir tür son verme eylemi olarak euthanasia insanın değerini koruyabilen bir eylem olabilir mi? sorusu çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Bunun yanında euthanasia sorununa ister hekim isterse bir başka kişi olsun, kişinin yaşamına son verenin eylemi ve bu eylemin oluşturucuları ile yaşamına son verilen kişi ve onun durumu açısından bakılmaya çalışılmıştır. Euthanasia kavramına ve onunla İlişkilendirilen kavramlara açıklık getirilebilmesi amacıyla birinci bölümde; ölüm olgusu üzerinde durulmuş, insanın biyolojik ölümü, beyin ölümü ile ilgili dile getirilen tıbbi ölçütler, ölümün anlamı ve onun yaşam ile bağlantısı, ölüm korkusu karşısında öne sürülen ölümsüzlük inancı ve bu inancın bilgisel temelleri sınanmış, yaşamına son verilecek kişinin istemesinin belirleyicileri ve bu istemenin nasıl bir isteme olduğu, dolayısıyla da“özgür isteme”nin koşullan tartışılmıştır. Euthanasianm felsefe açısından irdelenmesi, eylem ve isteme gibi kavramlar üzerinde durmayı gerektirdiğinden, yaşama son verme eyleminin oluşturucularının önemi açıktır. Bir kişinin kendisini, içinde bulunduğu durumu ve ilişkiyi, karşındaki kişiyi doğru değerlendirebilme olanakları ve kişi ile kişi ilişkisinde değerli eylemin koşulları da ikinci bölümde ele alman konular arasındadır. Euthanasiayı bir yönüyle hastanın istemi diğer yönüyle de hekimin eylemi olarak iki farklı görünümüyle ele aldığımız ve hekimlik mesleği açısından değerlendirdiğimiz üçüncü bölümde; euthanasia kavramının anlamı, tarihsel arka planı, hekimlik mesleği çerçevesinde euthanasia olarak nitelendirilen kimi uygulamalar da tartışılmış, euthanasia sorununa çözüm getirme savında olan tıbbi ve hukuksal ilkeler yamnda ülkeler düzeyinde gerçekleştirilen euthanasiayı yasallaştırma çabalan, ABD ve Hollanda örneği üzerinde durularak değerlendirilmiştir.Sonuç olarak, euthanasiaya, yani kişinin yaşamına son verme gibi bir eylem ve bu eylemin insanın değerini koruyan bir eylem olması istendiğinde, bu eylemi gerçekleştiren kişinin kendi eylemini, karşısındaki kişiyi ve kişinin içinde bulunduğu durumu doğru değerlendirmiş olmasının gerekli ama yine de yeterli olmayan bir koşul olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the matter of terminating a person's life through the mutual aggreement is socused on. The question“can euthanasia which is a kind of terminating one's life be an action protecting the value of a human being?”is on the center of this study. Morover; the matter of euthanasia is tried to be examined in the terms of the action of the person (Whoever he is a doctor or somebody else) who ends one's life and the constituents of this action. The problem is also tried to be taken from the perspective of the person whose life is brought to an end. In this first part, the phenomenon of death is focused on, the biological death of human, medical criteria,related with brain death, the meaning of death and its connection with life,belief of eternity which is claimed against the fear of death and the cognitive fiindementals of this belief are evaluated and the reasons of one person's demanding his own death and how a demand is this demand consequently the conditions of“free demand”are discussed with the aim of making the euthanasia and the terms related with it clearer. The importance of the constituents of ending one's life is obvious because, studying euthanasia througly in philosophical terms requires to socus on the concepts such as action and to demand The opportunities of evaluating one's own personality and the other one in front of him;the situation and the relationship he is in properly and the conditions of worthy action between one and one's relation are among the issues which are dealt with in the second part. In the third part where we take euthanasia from its two aspects, one as the demand of the patient and the other as the act of the physician and where we evaluate the issue in terms of the profession of physicians, the meaning of the concept euthanasia, its background and several practicesi, defined in the context of profession of physicians are discussed; in addition to the medical and legal principles arguing solve the problem of euthanasia, the efforts made at the level of states to legitimize the euthanasia are evaluated, focusing on the examples of Netherlands and the USA.As a result, when such an act like euthanasia which means bringing an end to someone's life is demanded to protect the value of one, it can be said that it is a necessary but not a sufficient condition for the person who terminates one's life to evaluate his act, the person in front of him and the situation of that person properly.