Çalışan özürlülerin iş yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve bunları etkileyen etmenler
The Barriers faced by disabled people during their working life and the factors that are decided to influence these barriers
- Tez No: 144308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ill ÖZET Özürlülerin çalışma yaşanılan, ülkemizde, özürlülerin istihdamına yönelik politikalarda ihmal edilen bir konudur. Bu çalışmanın amacı, özürlülerin çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunları etkileyen etmenleri belirlemektir. Araştırmanın modeli tekil ve ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın çalışma evrenini, Ankara'da İş Kanunu (4857) kapsamında özürlü çalıştırma yükümlülüğü bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile özel işyerlerinde çalışan özürlüler oluşturmaktadır. Ankara İŞKUR İl Müdürlüğü'nden temin edilmiş olan Ankara ilinde özürlü çalıştırma yükümlülüğü olan kamu ve özel sektör işyerlerinin listelerinden oranlı eleman örneklem yapılarak seçilen örnekten veriler toplanmıştır. Toplam 62 işyerinde 341 özürlü çalışan ile yüz yüze görüşmeler gerçekleşmiştir. Bu araştırmada veriler görüşme tekniğiyle elde edilmiştir. Veriler, kamu ve özel sektörde işçi statüsünde çalışan özürlülerin sosyo demografik özellikleri, çalışma yaşamları ve özür durumlarına ilişkin özellikler, çalışma yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar ve özürlülerin bazı özellilerinin çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar üzerindeki etkileri konusunda hazırlanmış bir görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Veri seti frekans dağılımları, ortalama, ortanca, tepe değer, genişlik, en az, en çok değer gibi betimleyici çözümleme teknikleri yoluyla çözümlenmiştir. Ayrıca uygun düşen değişkenler için Ki kare tekniği kullanılmıştır. Araştırmada, çalışan özürlülerin düşük ücretli, az vasıf gerektiren basit işlerde çalıştıkları, ayrıca yüksek özür dereceli, cihaz, yardımcı araç kullanan özürlülerin çalışma hayatında çok az yer aldıkları görülmüştür. Araştırmada özürlülerin çalışma yaşamlarına yönelik politikaların ve düzenlemelerin olmadığı, çalışan özürlülerin çalışma yaşamı gereksinimleri hakkında bilinçli olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Working life, which is the last phase of employment, is mainly ignored in the employment policies for disabled people in Turkey. Thus, the main purpose of this study is to explore the barriers faced by disabled people during their working life and the factors that are decided to influence these barriers. The model of this survey is“Relational Surveillance Model”. The target group of this survey is defined as employees (labour status) working in private and public sector that are obliged to employ a certain percentage of disabled people according to Labour Law (No. 4857). The sample of this survey is formed by using“probability sampling method”referring to the list of employers taken from the Local State Employment Agency in Ankara. At the end of the survey 341 disabled employees were successfully interviewed in 62 workplaces. Structured interview was used in order to collect data. Questionnaire was applied face-to-face by means of interview schedule. The questionnaire was designed to collect data about the socio-demographic characteristics employees working in private and public sector, features regarding their working life and disability, barriers faced in working process, the factors that influence these barriers, and their views and recommendations on employment policies towards disabled people. Appropriate to the model of this survey, data set was analyzed by using descriptive techniques like frequency distribution, average, median, mode, range, minimum and maximum values, and chi-square tests were applied for appropriate variables. This survey has showed that disabled workers are mainly working in unskilled jobs with low wages. Moreover, it can be indicated that the number of both people with high degree of disability and people using assistive equipment are very low in employment. From this survey, it can be derived that there is lack of policies and regulations for the working life of disabled people and that disabled people are not conscious about their needs regarding their working life.