Siyasal pazarlama sürecinde siyasi liderin imajının parti imajına ve seçmen tercihlerine etkisi: İstanbul ili örneği
The impact of the images of the political leaders on party image and voter preferences during the process of political marketing: Istanbul province sample
- Tez No: 394995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HÜSREV EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Siyaset, günümüz dünyasının demokratik toplumlarında pazarlama uygulamalarından etkinlikle faydalanan alanlardan biri haline gelmiştir. Siyasal pazarlama sürecinde, siyasi liderin parti imajına ve seçmen tercihlerine etkisinin incelendiği çalışmanın ilk üç bölümünde; siyasal pazarlama kavramı ve faaliyet alanları, siyasi lider ve parti ilişkisi, seçmen davranışları ve seçmen- lider ilişkisi ele alınmıştır. Son bölümde, İstanbul ilinde ikâmet eden 1175 seçmen üzerinde bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada, kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve analizler SPSS 21 istatistik paket programıyla çözümlenmiştir. Anketin ölçeği, benzer konulu çalışmalarda kullanılmış sorulardan derlenerek oluşturulmuştur. Faktör analizi kullanılarak katılımcıların oy verme kararlarında etkili olan liderlik özellikleri faktör gruplarına ayrılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin, siyasi tutumlarının ve lidere bakış açılarının saptanması amacıyla, betimsel istatistik uygulamalarından ve frekans analizi testlerinden faydalanılmıştır. Sosyo-demografik özelliklerine ve siyasi tutumlarına göre farklılık gösteren katılımcıların, etkilendikleri faktör grupları arasındaki farkları ve benzerlikleri saptamak amacıyla Kruskal- Wallis ve Mann Whitney U testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; seçmenler, oy verme kararlarında liderden çok, parti ideolojisinin ve partinin geçmiş icraatlarının belirleyici olduğunu ifade etmişlerdir. Buna karşın, siyasi partilerin kamuoyunda temsilinde liderin etkisinin yüksek olduğu, seçmenin gözünde liderin partisiyle bütünleştiği, liderin olumsuz ve yetersiz özelliklerinin seçmenin partiye olan bağını azaltabileceği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Seçmenlerin bir liderde bulunmasını istedikleri özelliklerin başında; liderin dürüst, çalışkan, halktan biri olması demokratik olması özellikleri gelmektedir. Ayrıca yaş aralıkları düşük ve eğitim seviyeleri yüksek seçmenlerin, mevcut siyasi liderlerden memnuniyet oranlarının, diğer seçmen gruplarına göre daha düşük olduğu belirtilebilir. Bununla birlikte, aktif iş yaşamının içinde olmayan, yaş aralığı yüksek ve kendini siyasi yönden muhafazakâr olarak ifade eden seçmenlerin memnuniyet algıları yüksektir.
Özet (Çeviri)
Today, politics has become one of the areas in which marketing practices have been utilized widely in democratic societies. The study which examines the impact of political party leaders on party image and voter preferences during political marketing has three main parts that examine (1) the concept of political marketing and its scope, (2) political leader-party relationship and (3) voter behaviors and voter-leader relationship. In the final section, a field research was conducted on 1175 voters who reside in İstanbul. Survey method with convenience sampling was utilized for the study and the analyses were done with SPSS 21 statistics package program. The scale of the survey had questions compiled from other researches examining similar subjects. The leadership features that influence the preferences of the voters were divided into factor groups. Descriptive statistical analysis and frequency analysis were used to examine the socio-demographic features, political attitudes and attitudes towards leaders. Kruskal-Wallis and Mann Whitney U tests were used in order to determine the differences and similarities between the factor groups that the participants belonged to according to socio-demographic background and political attitudes they have. According to the results of the study, the voters indicated that they were influenced by the ideology and the past practices of the party rather than the leader himself/herself during the voting process. On the other hand, the results also supported the ideas that the leader has a great impact on the representation of the political parties molding public opinion and that the leader communes with the party and that the negative and incompetent qualities of a leader can break voters' ties with a party. Being honest, hardworking, democratic, and a man of the people are among the main leadership features that the voters wish to see in a political leader. Besides those, the voters with higher levels of education and lower age ranges can be said to have lower levels of satisfaction with present political leaders compared to the other voter groups whereas the voters with higher age ranges who define themselves as conservatives in terms of politics and who are not a part of the active business life can be said to have higher levels of satisfaction.