Beden eğitimi ve spor yüksekokulu ile eğitim fakültesi öğrencilerinin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri
Personal and social adjustment levels of students in schools of physical education and faculties of education
- Tez No: 144423
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
-74- OZET Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor yüksekokulları ile eğitim fakülteleri öğrencilerinin kişisel ve sosyal uyum düzeylerini belirlemeye çalışmaktır. Araştırma, tarama modelinde olup, araştırmada öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri, Özgüven (1992) tarafından geliştirilen Hacettepe Kişilik Envanteri; öğrencilerin özelliklerine ilişkin bilgiler ise kişisel bilgi formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini; Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi, Kastamonu Eğitim Fakültesi, Kırşehir Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği bölümleri ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kastamonu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Kırşehir Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu beden eğitimi öğretmenliği bölümleri 1. sınıf ve 4.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Elde edilen verilerin analizinde, öğrencilerin kişisel uyum, sosyal uyum ve genel uyum puan ortalamaları arasındaki farkların önem kontrolü, bağımsız gruplara uygulanan t- testi ile yapılmıştır. Öğrencilerin uyum düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla çift yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Uygulanan çift yönlü varyans analizi sonucunda temel ve ortak etkiler önemli bulunduğunda, bu etkilerin hangi gruplar arasındaki farktan kaynaklandığını saptamak amacıyla Tukey testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin okul türüne göre; BESYO öğrencilerinin uyum düzeylerinin eğitim fakültesi öğrencileri uyum düzeylerinden, cinsiyetlere göre; erkek öğrencilerin uyum düzeylerinin kız öğrencileri uyum düzeylerinden, sınıf düzeylerine göre; 4. sınıf öğrencilerinin uyum düzeylerinin, 1. sınıf öğrencileri uyum düzeylerinden anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin yerleşim yeri, anne ve babanın eğitim seviyesi, ailenin ekonomik durumu değişkenlerinde önemli farklılıkların olmadığı görülürken, öğrencilerin öğrenimleri sırasında kaldıkları yere göre kişisel uyum düzeylerinde anlamlı fark bulunmuş, yine öğrencilerin, fiziki görünümünden memnuniyetlik durumuna göre, sağlık şikayetinin olup olmamasına göre ve boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerine katılma periyotlarına göre; kişisel, sosyal ve genel uyum düzeylerinde anlamlı farkların olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
-75- ABSTRACT The aim of this study is to determine the personal and social adjustment levels of students in Schools of Physical Education and Faculties of Education. The study has been carried out by means of survey method and the personal and social adjustment levels have been obtained through Hacettepe Personal Questionnaire developed by Özgüven (1992) and data concerning personal qualities through Personal Data Forms. The scope of this study consists of first year and fourth year students of Primary School Teaching Departments of Gazi University Gazi Faculty of Education, Kastamonu Faculty of Education, Kırşehir Faculty of Education and Physical Education Teaching Departments of Gazi University Gazi School of Physical Education and Sport, Kastamonu School of Physical Education and Sport and Kırşehir School of Physical Education and Sport. To analyse the data obtained, the significance control of the differences among the personal, social and general adjustment mean scores has been determined by means of t-test applied to independent groups. With the aim of analysing adjustment levels with regard to different variants, two-way variance analysis has been applied. When basic effects are found significant in this analysis, Tukey test has been utilized to point out because of which group differences these effects arise. As a result, it has been found that, with regard to school types, the adjustment levels of the students in Schools of Physical Education and Sport with compared to the adjustment levels of the students in Faculties of Education, with regard to the sex, the adjustment levels of male students with compared to the female students, and with regard to the classroom levels, the adjustment levels of the fourth year students with compared to the first year students are meaningfully high. While there are no significant differences in the variants of students1 hometowns, education levels of their parents and the economical situation of their families, meaningful difference has been found in the personal adjustment levels with respect to the places where the students have been staying during their education and in terms of the student's own physical appearance satisfaction, health condition and social, cultural and sports activities participation periods in his leisure time, meaningful differences have been found in the personal, social and general adjustment levels.