Tüketime sunulmuş tavuk etlerinde antibiyotik varlığının araştırılması
Investigation of the presence of matter in the chicken meats available in the meat markets
  1. Tez No: 144433
  2. Yazar: AYŞE EFİL IŞIK (SULTAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
?59- OZET Besin ve suyuna tedavi edici dozlarda oksitelrasiklin (yeme 300mg/kg 5 gün ve içme suyuna katılarak 150 mg/kg 3 gün) verilen 12 adet tavuktan 4'ü 24 saat, 4'ü 48 saat ve 4'üde 72 saat sonra kesildi. 4 adet tavukta kontrol amacıyla kullanıldı. Tavukların kas etleri ve karaciğerlerindeki oksitetrasiklin miktarları silindir difüzyon yöntemiyle araştırıldı. Ayrıca Ankara'da tüketime sunulan 20 adet tavuk kas eti ve karaciğerin olası antibakteriycl madde araşlırılması da aynı yöntemle yapıldı. Antibiyotik uygulanmasından 24 saat sonra kesilen tavuk kas etlerinde 0.50 pg, 0.50pg, 0.58 pg, 0.60 pg, ve karaciğerlerinde 0.38 pg, 0.39 pg, 0.49 ug, 0.50 ug oksitetrasiklin bulunmuştur. 48 ve 72 saat sonra kesilen tavuk kas eti ve karaciğerlerinde oksitetrasiklin saptanmadı. Tüketime sunulmuş 20 kas etinin 2'sinde 0.48 ug, 0.93 ug ve 20 karaciğer örneklerinin l'inde 0.33 ug antibakteriyel madde bulundu.
Özet (Çeviri)
-60- SUMMARY The 12 chickens were given food and drinking water containing oksitetracycline in therapeutic doses (added to food: 300mg/kg, 5 days; added to drinking water: 150 mg/kg 3 days.) 4 of them were slaughtered after 24 hours, 4 of them after 48 hours, 4 of them after 72 hours. 4 chickens were not given any oksitetracycline as control group. The quantity of oksitetracycline in the muscular and liver tissue of chickens were evaluated by using the method of cylinder diffusion. Also 20 muscular tissues of chickens and 20 liver tissues of chickens available in the meat markets of Ankara were evaluated in order to defect the presencs antibacterial matter by using the same method. In the muscular tissues of chickens slaughtered after 24 hours, oksitetracycline was detected as 0.50 ug, 0.50 (ig, 0.58 ug, 0.60ug, and in the liver tissues of them oksitetracycline was detected as 0.38 ug,0.39 ug, 0.49 ug, 0.50 ug. In the muscular after 48 and 72 hours, oksitetracycline was not found. In the 20 muscular tissue samples of chickens available in the meat markets of Ankara, antibacterial residuals were found in 2 samples as 0.48 ug, 0.93 ug and in the 20 liver tissue samples available in the meat markets of Ankara, antibacterial residuals were found in 1 sample as 0.33 ug.