Postmortem interval tahmininde kardiyak Troponin I'nın marker olarak değeri
Cardiac Troponin I as a marker in the estimation of the postmortem interval
- Tez No: 229578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. COŞKUN YORULMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ölümden sonra geçen sürenin belirlenmesi, ceza ve hukuk davalarına konu olan adli olguların değerlendirilmesinde ve olayın aydınlatılmasında önemli veriler sağlamaktadır. Bu çalışmada; son yıllarda kalp ölümlerinde postmortem ayırıcı tanı açısından değeri araştırılan kardiyak troponin I'nın (cTnI), PMI tahmininde kullanılmak üzere bir marker olarak değerinin araştırılması ve amaçlandıÇalışmada, Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'nde otopsi yapılan ve ölüm zamanı kesin olarak bilinen 100 olguda TnI titrasyonları araştırıldı. Ölüm nedenleri ile kardiyak doku ve perikardiyal sıvı cTnI titrasyon değişimleri arasında da istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Postmortem interval may provide valuable information for evaluation cases in both criminal and civil lawpursuits, for their elucidation as well. In the present study, value of cardiac troponine I (cTnI) for estimation of postmortem interval is evaluated. This marker has been exhaustingly studied in the recent years for postmortem diagnosis of cardiac deathIn this study, cTnI levels in cardiac tissue and pericardial fluid speciments obtained from 100 cases with exactly know time of death have been estimated. No statistically significant difference was found between cause of death and titration alterations of cTnI in cardiac tissue and pericardial fluid speciments (p>0.05).