İlköğretim programları tarih konularında yer alan coğrafi mekanlar
Geographical spaces covered by the history courses under the elementary school curricula
  1. Tez No: 144541
  2. Yazar: FATMA TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İlköğretim programlan tarih konularında yer alan coğrafi mekanlar başlıklı bu çalışma giriş, sonuç ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; konu bütünlüğünü sağlamak için, Tarih ve Coğrafya bilimleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; Tarih ile Coğrafya bilimleri arasındaki ilişkiden bahsedilmiş, Tarih biliminin, coğrafyadan nasıl yararlandığı üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde; tarih öğretiminin daha etkili yapılması için, coğrafî bilgilerin ve bu bilgilerden yararlanmanın önemi açıklanmıştır. Harita ve atlas kullanımının önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde; incelenen tarih ve sosyal bilgiler kitaplarında yer alan coğrafî mekanlar alfabetik olarak sıralanmış ve bu mekanların dağılımları harita üzerinde gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise; tezin çalışma alanıyla ilgili genel bir değerlendirme yapılarak, konuyla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study on the geographical spaces covered by the history courses under the elementary school curricula comprises of an introduction, three main chapters and a conclusion. The introduction covers a number of general information on the sciences of history and geograph for the purpose of text integration. The first chapter is related to the relation between the sciences of History and Geograph, focusing on how the science of History makes use of the geograph. The second chapter explains the importance of geographical data and their utilization for a more efficient history education. Emphasis is given to the importance of exploiting maps and atlases. In the third chapter, the geographical spaces mentioned in the studied history and social science books are indexed in alphabetical order and the distribution of such spaces are highlighted on maps. The conclusion covers an overall evaluation and presents some suggestions in regard to the theme of this study.