Çocuklar ve gençler için hazırlanmış piyano albümlerinin taranması ve analizi
A survey and analysis of the piano albums prepared for children and young people
- Tez No: 644541
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİR TECİMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, Barok dönemden 20. yüzyıl sonuna kadar çocuklar ve gençler için hazırlanmış piyano albümlerini tarayarak bir envanter oluşturmak ve bu albümlerin piyano eğitiminde kullanılabilmesi için genel özelliklerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın problem cümlesi“Çocuklar ve gençler için hangi bestecilerin, klasik batı müziği tarzında bestelediği piyano albümleri mevcuttur ve genel anlamda özellikleri nelerdir?”şeklinde belirlenmiş ve bu problem cümlesine bağlı olarak dört alt probleme yanıt aranmıştır. Bu araştırmanın evrenini Barok, Klasik, Romantik ve 20. yüzyıl dönemlerinde çocuklar ve gençler için hazırlanmış piyano albümleri oluşturmaktadır. Problemin çözümüne ilişkin kaynaklar taranarak Barok dönemden 20. yüzyıl sonuna kadar çocuklar ve gençler için hazırlanmış piyano albümlerinin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada oluşturulan envanter ve analiz çalışması üzerine, genel tarama modeli kullanılmış olup, kitapçılar, özel koleksiyonlar, kütüphaneler ve internet üzerinden yapılan katalog taramalarıyla var olan albümler ortaya konmuştur. Yapılan kaynak taraması sonucunda, çocuklar veya gençler için bestelenmiş toplam 102 bestecinin hazırlamış olduğu 160 adet piyano albümü tespit edilmiştir. Bu albümler arasından, ulaşılabilen ve bu araştırmanın örneklemini oluşturan 43 bestecinin hazırlamış olduğu 78 adet albüm; içerisindeki eser sayısı, eserlerin tonu, besteleme teknikleri, temel müzik özellikleri ve piyanistik açıdan bu araştırma çerçevesinde incelenmiş ve albümlerden seçilen eserler, eğitimde kullanım kolaylığı sağlaması bakımından aynı maddeler üzerinden genel olarak analiz edilmiştir. Bu araştırma ile elde edilen piyano albümlerinin piyano eğitimine yeni bir soluk getireceği ve piyano eğitiminde kullanılabilecek yararlı bir kaynak arayışında olan eğitimcilere fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was constituted on the purpose of creating an inventory by scanning the piano albums prepared for children and young people from Baroque Era to the end of the 20th century and introducing general characteristics of these albums to be used in the piano training. In accordance with this purpose, the problem statement of the research has been defined as“which composers' piano albums composed in the classical western music style were available for children and young people and what were their characteristics in general sense?”and according to this problem statement, answers were sought for four sub-problems. The universe of this research was the piano albums prepared for children and young people in the Baroque, Classical, Romantic and the 20th century periods. The entire piano album repertoire prepared for children and young people, from Baroque Era to the end of the 20th century, was tried to be reached by scanning resources related to the solution of the problem. Based on the inventory and analysis study to be created in this study, the general scanning model was used and albums that existed were revealed through bookstores, private collections, libraries and online catalog scans. As a result of the literature review, 160 piano albums prepared for children or young people by 102 composers in total were identified. From those 43 albums prepared by 78 composers have been constituted the sample of this research; the number of works in it, the tone of the works, the compositional techniques, the basic musical characteristics and pianistic aspects were examined within the framework of this research and the works selected from the albums were generally analyzed on the same articles for ease of use in the piano training. It is thought that the piano albums obtained will bring a new breath to the piano training and will provide benefit to the piano teachers who are looking for a useful resource that can be used in the piano training.