Sosyal bilgiler dersinde Türkiye coğrafyası'nın öğretimi
Master thesis teaching of Turkey's gegoraphy in the course of social scirnces
- Tez No: 144620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
xn ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE TÜRKİYE COĞRAFYASININ ÖĞRETİMİ Eren DİKBAŞ Danışman : Yrd. Doç. Dr. İ. Fevzi ŞAHİN 2002 -Sayfa 154 Jüri : Doç. Dr. Hakkı YAZICI Yrd. Doç. Dr. İ.Fevzi ŞAHİN Yrd. Doç. Dr. Ünal ÖZDEMİR Bu araştırma ile ilköğretimde Sosyal Bilgiler derslerinde, Türkiye Coğrafyası konularının öğretiminin değerlendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Söz konusu araştırma deneysel çalışma sonuçlarına dayanmamaktadır. Derleme bir çalışmadır. Araştırmada genel olarak; - Sosyal Bilgiler nedir? Sosyal Bilgiler dersinin Cumhuriyet Dönemi gelişimi nasıl olmuştur? - Türkiye Coğrafyası konuları işlenirken, hangi yöntem ve teknikleri kullanabiliriz? - 4, 5, 6. ve 7. sınıflarda hangi konuların işlendiği, genel ve özel amaçlarla neler hedeflenmektedir? - Derslerde araç ve gereçleri, nasıl kullanabiliriz ? Derslerde yaptığımız Türkçe anlatım yanlışlıkları ve yanlış bilgi aktarımının nedenleri nelerdir? - Değerlendirmelerde, soru hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır Araştırma altı bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde“Sosyal Bilgilerin Tanımı”yapılmış, II. Bölümde“Yöntem ve TekniklerT III. Bölümde ”Genel ve Özel Amaçlar“ IV. Bölümde ”Araç ve Gereçler“ V. Bülümde ”Türkçe Anlatım Yanlışlıkları“ VI. Bölümde ”Ölçme ve Değerlendirme“ anlatılmıştır. VII. Bölümde ise ”Sonuçlar ve Öneriler" bulunmaktadır. Araştırma ile Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ders planlaması ndaki sıkıntıların giderilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
xm ABSTRACT MASTER THESIS TEACHING OF TURKET S GEGORAPHY IN THE COURSE OF SOCIAL SCIENCES Eren DİKBAŞ Supervisor : Assistant Prof. Dr. İ.Fevzi ŞAHİN 2002-PAGE: 154 Jury : Asc.Prof. Dr. Hakkı YAZICI : Assistant Prof. Dr. İ.Fevzi ŞAHİN : Assistant Prof. Dr. Ünal ÖZDEMİR This study is intended to evaluate the way(s) the subjects of Turkey's Geography are taught in the courses of Social Sciences at primary and secondary schools. This research not based on the result of the experimental study. This is a colleted study. The study aims at finding answers to the questions outlined below: - What are the Social Sciences? What stages has the course of Social Sciences passed through from the Republican era up to now? - Which methods and techniques can be employed in teaching the subjects of Turkey's Geography? - Which subjects are taught in the 4th, 5th, 6th and 7th year classes? What are the targets through general and special purposes? - How are the equipments used in the courses? - What are the results of Turkish narrative faults and the transfer of wrong knowledge in the courses? - Which points are to be considered while preparing questions for exams? The study consists of six chapters. The first chapter is devoted to the definition of social sciences; the second chapter gives an account of the methods and techniques employed in the courses ; the third chapter focuses on general and special purposes; the fourth chapter deals with the