Muhammed Hüseyin Heykel ve görüşleri
Muhammed Husayn Haykal and his thoughts
- Tez No: 144621
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MUHAMMED HÜSEYİN HEYKEL VE GÖRÜŞLERİ Mustafa KÖSE Danışman: Prof. Dr. Süleyman TÜLÜCÜ 2002 - SAYFA: 178. Jüri: Prof.Dr. Süleyman TÜLÜCÜ Yrd.Doc.Dr. H. İbrahim TANÇ Yrd.Doç.Dr. Abdulkadir YILMAZ Bu çalışmanın konusu geçen yüzyılda, özellikle ilk yansında, modern Mısıra damgasını vuranlardan, düşünür, edebiyatçı, gazeteci ve politikacı Muhammed Hüseyin Heykel ve Görüşleridir. Çalışmanın en büyük amacı gerçekleştirebildiği ölçüde“görüş”kavramını geniş irdelemekti. Bununla beraber öncelikli hedefimiz onun edebi görüşleridir. Bu özelliği açısından onun edebiyat telakkisi şu şekilde özetlenebilir: her şeyden önce, onun zamanında bireylerin özgürlüğünü koruyan çok az yasa vardı ve dil araştırmaları modern Mısır'ın reformlarında önemli bir yere sahipti. Heykel, Arap dilinin kendi benliğine, aslındaki güzellik ve zenginliğine kavuşması için, bütün devlet- toplumun dikkatli, ilgili olmasını istemiştir. Ancak bu kararlılığa karşı işler çok kolay yürümemiştir. Heykel ve arkadaşlarının önderliği altındaki devrimci değişikliklerle yüzlerce yıllık devlet ve din geleneklerinin yarattığı sorunlar çözümlenirken, aynı değişmeler o zamana kadar ulusal benliğin ayrılmaz ve değiştirilemez parçalan sanılan alanlara da genişletilince; Heykel öncesi ulusçuluğun önderlerinin hep bir ağızdan bir kültür bunalımı içine düşüldüğünü ileri süren yazılan, bu değişimlerin bir bunalım psikozu değil, toplumsal bir özgürlük atılından çağı açtığını, yepyeni bir ulus toplumu anlayışı getirdiğini kavrayamamışlardı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. M. THESIS MUHAMMAD HUS AYN HAYKAL AND HIS THOUGHTS Mustafa KÖSE Supervisor: Professor Süleyman TÜLÜCÜ 2002 -PAGE: 178. Jury: Professor Süleyman TÜLÜCÜ Assist.Prof. H. Ibrahim TANÇ Assist.Prof. Abdulkadir YILMAZ The subject of this thesis, that, intellectual, man of letters, journalist and politician Muhammad Husayn Haykal and his thoughts. Who, one of their stamped the last century, especially first half. It's the great aim of this work to examine“the concept thought”, as far as possible. Howewer, our first maine was his literary thoughts. We can summarize his conception of literary with these sentences: First of all, in his time the were few laws propecting the freedom of the individual and linguistic studies have a unique place among the reforms of the“modern Egyptian”period. Haykal regarded language as an important component of national identity and urged the whole administration-society to be very attentive for the Arab language to preserve its original beauty and wealth. But in spite of this determination, things did not move very smoothly. While centuries old problems created by the administrative and religious conventions were solved through revolutionary changes under Haykal and his followers leadership, when the same changes were extended to cover the fields regarded as the inseparable and unchangeable components of national identity, pre-Haykal period nationalists claimed in chorus that the country was in deep cultural crisis because these people were not able to grasp that these changes opened a period of freedom and that they brought a new concept of national society and were not at all the result of psychological crisis.