Metaphor as a mental phenomenon in language and language teaching
Zihinsel bir kavram olarak dil ve dil öğretiminde metafor
- Tez No: 144625
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2004
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
vuı ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ZİHİNSEL BİR KAVRAM OLARAK DİL VE DİL ÖĞRETİMİNDE METAFOR Oktay YAĞIZ Danışman: Prof.Dr. Kemalettin YİĞİTER 2004- SAYFA: 115 Jüri: Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER Yrd. Doç. Dr. Suna AKALIN Yrd.Doç. Dr. Şerafettin KARAKAYA Bu çalışmanın amacı zihinsel bir kavram olan metaforun dildeki ve dil öğretimindeki yerini irdelemektir. Zira metafor, uzun yıllar, yaygın bir anlayışla sadece edebiyatın bir unsuru, dildeki süslü ve ağdalı anlatımın bir parçası olarak görülmüştür. Ancak son yıllarda metaforun kavramsal bir olgu olduğu gerek dilin gerekse düşünce dünyasının önemli bir ürünü, bu yönüyle de metaforun sırf edebi ve süslü bir dil tarzı olmakla kalmayıp, bilinçli veya değil günlük hayatımızın da düşünsel ve dilsel bazda önemli bir parçası olduğu üzerinde durulmuştur. Bu anlamda, metafor kavramı gitgide artan bir ilgiyle, dilbilim, felsefe, sanat, politika, psikoloji ve nihayetinde dil ve dil öğretimi gibi birçok bilimsel disiplinin de çalışma alanına girmiştir. Metafor kavramı varlığı ve hayatımızın her safhasında kullanımı ve anlayışı beraberinde metaforik kabiliyeti de araştırma konusu haline getirmiştir. Bu önem doğrultusunda Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerinden 90 bayan ve erkek deney grubu olarak kullanılmış ve bu öğrencilerin metafor üretme orjinalitesi, metafor içeren bir kullanımda anlam bulma ve bu süreçteki hız kabiliyetiyle, metafor yorumlayabilme güçleri ve bu kabiliyetler arasında gerek anadil gerekse yabancı dil olarak bir ilişkinin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT MATHESIS METAPHOR AS A MENTAL PHENOMENON IN LANGUAGE AND LANGUAGE TEACHING Oktay YA?IZ Supervisor: Prof.Dr. Kemalettin Yİ?İTER 2004- PAGE: 115 Jury: Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER Assistant Prof. Dr. Suna AKALIN Assistant Prof. Dr. Şerafettin KARAKAYA The aim of this study is to scrutinize a mental concept, metaphor, in language and language teaching. In that metaphor has been widely seen as a part of just literature and the element of ornamental use of language for a log time. But in recent years, metaphor as a conceptual phenomenon has been regarded as a significant product of both thought and language thus it has been focused on that metaphor is not only an ornamental and literary use of language but also an important part of our lives in terms of our language use and mental activities consciously or not. In this sense metaphor has increasingly become within the realm of many scientific disciplines such as linguistics, philosophy, politics, psychology, language and language learning and teaching. The existence, pervasiveness and understanding of metaphor in our lives have made metaphoric competence a subject of research. Through the significance of metaphor, metaphorical competence of ninety students (male and female) in English Teaching Department of Kazım Karabekir Education Faculty at Atatürk University by means of three-phase empirical study consisted of originality of metaphor production, finding meaning in metaphor, speed in finding meaning metaphor, and fluency of metaphor interpretation and finally whether there was a relation among those types of competence between native and foreign languages were attempted to determine.