İngilizce ve Türkçe sözdizimsel farklılıkların dil aileleri bakımından incelenmesi
Examination of the english and turkish syntactic differences in terms of language families
  1. Tez No: 144629
  2. Yazar: HAKKI SERKAN ÖZGÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNGİLİZCE VE TÜRCE SÖZDİZİMSEL FARKLILIKLARIN DİL AİLELERİ BAKIMINDAN İNCELENMESİ Hakkı Serkan ÖZGÜNEY Danışman: Yrd.Doç.Dr. Muzaffer BARIN 2004 - Sayfa: 51 Bu tez çalışmasında, Türkçe ve İngilizce gibi farklı coğrafya ve kültürlerden gelen iki dilin öncelikle hangi dil ailesine ait oldukları incelenmiş ve bu dil ailelerinin genel özellikleri ele alınmıştır. Çalışmamızda ikinci olarak, bu iki dilin sözdizimsel özellikleri, birbirinden ayrıldıkları noktada yoğunlaşarak ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmamız üç ana bölümden ve bir sonuç kısmından oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, dilbilim ve dilbilgisi terimleri üzerinde durulmuştur. Bu iki ayrı çalışma alanındaki farklılıkların verilmesi amaçlanmıştır. Önceki devirlerden günümüze kadar uzanan dil çalışmalarının tarihsel gelişimi kısaca ele alınmış ve çağdaş dilbilim kolları da incelenmiştir. îkinci bölümde ise, dil ailelerinin hangi özelliklerine göre kaça ayrıldığı ve nasıl sınırlandırıldığı alt başlıklarıyla birlikte ele alınmıştır. Türkçe'nin içinde bulunduğu Ural-Altay dil ailesi ve İngilizce'nin üyesi olduğu Hint-Avrupa dil ailesi, kaynak bakımından sınıflandırılmada örneklerle verilmeye çalışılmıştır. Dillerin biçim ve yapı bakımından sınıflandırılması da araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, sözdizimin başlıca unsuru olan tümcenin başlıca öğeleri, sözcük türlerinden başlanarak sıralanmıştır. Bununla birlikte, tümcenin çeşitleri de bu bölümde sunulmuştur. Sonuç olarak her iki dil arasında, esas olarak farklı dil ailelerine ait olmalarından kaynaklanan çok sayıda farklılığın olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, her iki dilin bağlı bulundukları dil aileleri de bunların özellikleriyle beraber, sözdizimsel farkları tez çalışmasının doğrultusunda özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS EXAMINATION OF THE ENGLISH AND TURKISH SYNTACTIC DIFFERENCES IN TERMS OF LANGUAGE FAMILIES Hakkı Serkan ÖZGÜNEY Supervisor: Assistant Professor Muzaffer BARIN 2004 - Pages: 51 This study is mainly intended to examine the family of the two languages, English and Turkish, belonging to two different geographies and cultures and to analyze the general features of these language families. Another objective of the study in mind is to deal with the syntactic characteristics of both languages, considering the points at which they resemble and differ. Our study is composed of three main chapters and the conclusion part. The first chapter of the study places the emphasis on the concepts of 'linguistics' and 'grammar', aiming to present the differences between these two different branches of study. To this end, a brief history of the language studies throughout the ages has been followed by the definition of the branches of contemporary linguistics. The second chapter is devoted to the categorization of the language families and to the criteria that determine this categorization. The language families in which Turkish and English take place have been analyzed and classified through some examples. In the third chapter, sentence structures of both languages have been examined and the essential elements of the sentence have been defined under some illuminating examples. Moreover, the types of sentence have also been listed with some examples. The study has arrived at the conclusion that both languages differ from one another to a large extent, mainly caused by the difference between the language families to which they belong. These differences have been listed in the conclusion part.