Kamu yönetiminde yeniden yapılanma sürecinde insan kaynakları yönetimi
- Tez No: 144831
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET“Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma Sürecinde insan Kaynakları Yönetimi”başlıklı bu tez, şu temel düşünce üzerine kurulmuştur: İçinde bulunduğumuz zaman diliminde dünyada ve ülkemizde gerçekleşen teknolojik, siyasi, toplumsal ve ekonomik gelişmeler yönetim anlayışında dolayısıyla da kamu yönetimi anlayışında değişimi zorunlu hale getirmiştir. Günümüz dünyası, kamu hizmetinden beklenenleri nitelik olarak arttırmış, bu da kamu yönetiminin çağdaş bir şekilde yeniden yapılandırılmasını gerektirmiştir. Ülkemizde genel olarak kamu yönetiminde, özel olarak da kamu personel yönetimimizde aşırı bürokratik, hantal, verimsiz bir yapı söz konusu olmuştur. Bu nedenle tezimizde daha iyi işleyen bir kamu hizmeti sunumu için kamu yönetimimizin yeniden yapılandırılmasında en önemli kaynak olan insan kaynağının geleneksel işlevleri yerine daha etkili, verimli ve çağdaş bir anlayıştaki insan kaynakları yönetiminin yerleştirilmesine ve hayata geçirilmesine yönelik olarak yapılabilecek yeniden yapılanmanın kazandırdıklarının ortaya konulmasını amaçladık. Çalışmamızın öncelikle birinci ve ikinci bölümde yeniden yapılanma ve insan kaynakları yönetiminin ne anlama geldiğine kısaca değinilerek kamu yönetimi ile kavramsal bağlantı kurulacak, ardından kamu personel yönetimimizin aksayan yönleri üçüncü bölümde ele alınacak, ardından dördüncü bölümden kamu yönetiminde yeniden yapılanma bakımından insan kaynakları yönetiminin rolü ve bu arada ülkemiz bakımından önem taşıyan noktalara değinilecektir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis which is titled“Human Resources Mannagement In The Process Of Restructuring Public Administration ”based on the following idea: technological, political, social and economical improvements of our time has created a sense of change in the concept of Public Administration necessarilly. In today's world, the quality of expectations from the public services has increased immenselly. Generally, in our country, especially in Public Personel Mannagement as well as in the Public Administration, there is highly a bureaucratic, clumsy and unproductive structure. Consequently, in this thesis, it was aimed to prove that to provide rublic with a better working system in public administration and human factor, as the most important source of restructuring it instead of the traditional functions, more productive, effective and modern version of Human Resources Mannagement and benefits of it will be implied. Primarily, in the first and the second part of our work, what restructuring means will be touched and linked with the Public Administration conseptionally and then the problems and faults of our Public Administration will be dealt with, then in the fourth part, the role of Human Resources Mannagement in terms of restructuring in Public Administration will be pointed out by regarding its important points for our country. Vll