Ankara'nın farklı mekanlarında kent kimliği
  1. Tez No: 144836
  2. Yazar: AYLİN BİNGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
142 ÖZET Kent kimliği, kısaca bir kenti diğer kentlerden ayıran kendine özgü nitelikler, dinamikler ve özel yapı olarak tanımlanabilir. Kentsel kimlik bir kentin, doğal ve yapay elemanları, sosyo-kültürel ve işlevsel-sektörel özellikleriyle tanımlanır. Doğal faktörler (iklim, topografya, jeolojik yapı) ile yapay faktörler (kent mobilyaları, mimarlık, meydan vb.) kent kimliğini oluşturan fiziksel faktörlerdir. Fiziksel faktörlerin dışında toplumun mekana yüklediği anlamlar, istekler ve davranışlar şeklinde ortaya çıkan özellikler sosyal ve kültürel faktörleri oluşturmaktadır. Ayrıca zaman içerisinde siyasi, ekonomik ideolojik, dinsel özellikler de sosyal kimliği oluşturmakta ve kent kimliğinin oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Kentin yüklendiği işlevsel- sektörel faktörler de (turizm, sanayi, ticaret vb.) kent kimliğinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Mekansal ve sosyo-kültürel özelliklerin zamanla karşılıklı olarak etkileşimi sonucunda kent kimliği oluşmaktadır. Kentlerin sahip olduğu bu kimliğe ancak kentte görünen özelliklerin ötesinde anlamlar yükleyerek ulaşılabilir. Günümüzde kent kimliği, yeni toplum ve insan ilişkileri, teknoloji, iletişim araçları, bilimsel gelişmeler doğrultusunda sürekli üretilmekte ve değişmektedir. Kentler kendi farklılıklarını vurgulamak için sermayeyi kendilerine çekerek bir kimlik oluşturup diğer kentlerden farklı olduklarını vurgulama çabası içindedirler. Ankara binlerce yıllık geçmişi olan bir kenttir. Ankara ile birlikte düşünülen en önemli sembolik öğeler tarihi geçmişi temsil eden Kale ve Cumhuriyet Türkiye'sini sembolize eden Çankaya'dır. Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara, herhangi bir kent değildir. Başkent olmasının yüklediği özgün konuma tarihsel-kentsel gelişme sürecinde“öncü- örnek”rolü de ekleyen bir“srmge-temsil”merkezidir. Ankara'nın kent kimliğinin temelini tarih ve kültür oluşturmaktadır. Ankara'nın başkent olması nedeniyle bütün kamu kurum ve kuruluşları burada yer almış ve sonuçta143 Ankara bir memur kenti haline gelmiştir. Bu bağlamda Başkent olması Ankara'nın kentsel kimliğinin oluşmasında en önemli etkendir.
Özet (Çeviri)
144 SUMMARY Urban identity could be briefly identified as peculiar characteristics, dynamics and architecture which separate a city from others. The urban identity is defined by natural and artificial elements, social - cultural and functional - partial characteristics of a city. Natural factors (climate, topography, geological structure) and artificial factors (architecture, city furniture, open spaces etc.) are the physical factors of urban identity. Meanings which society loads to a place out of physical factors and Properties which appear as wishes and behaviors are social and cultural factors. In addition political, economic, ideal and religion features are social factors which play a role in making of social identity and assist in making of urban identity. Functional and sectional factors of a city (tourism, industry, commerce etc.) are playing an important role in determining of the city identity. The urban identity is formed as a result of reactions between places and socio-cultural properties in time. To understand an urban identity one should attribute meanings beyond appearing face of the city properties. Nowadays urban identity changes with new society and human relations, technology, communication tools and scientific developments. Cities are trying to show their difference from other cities by attracting capital and forming a new identity to emphasize that they are different. Ankara is a city which has thousand years of history. The Ankara Castle which represents the past and Çankaya which represents the Republic of Turkey are the most symbolic monuments of Ankara. Ankara“the capital city of Turkish Republic”is not an ordinary city. It's an icon, adding a pioneer role in historic - urban development process in addition to the unique place for being the capital city. The urban identity basis of Ankara is consists of history and culture. For being the capital city, all of the government buildings are placed here and as a result Ankara became a civil servant city. Consequently145 being the capital city is the most important factor for the constitution of Ankara's urban identity.