Operatif savunma yapılanmasında değişim gereklilikleri ve yeniden yapılanmaya dair bir tasarım
- Tez No: 144858
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
XVI ÖZET Örgütler, çevresel ve teknolojik etkilerle geliştirilirler. Değişime direnç göstermek suretiyle dışarıdan kaynak ve enerji sağlanmamasının örgüt bünyesinde entropiye yol açtığı bilinmektedir. Örgütün sistem olarak düzensizliğe yönelmesi ya da yeni çevresel ve teknolojik gelişmelerle mücadelede başarısızlığı, işlevselliğinin sorgulanmasını kaçınılmaz hale getirir. Her örgütün kuruluş amacı; varlık nedeni olduğu misyonu başarmak ve bunu başarırken azami verimlilik ve etkiyi sağlamaktır, örgütsel etkinlik ve verimlilik, çevresel ve içsel gelişmelere sürekli değişimle uyum sağlayabilen bir yapı ile başarılabilir. Bu durum takım çalışmasını, yetki ve sorumlulukların yatay ve çapraz olarak devrini ve kemikleşmiş hiyerarşik örgüt kültüründen bir noktaya kadar vazgeçmeyi gerektirmektedir. Bununla birlikte değişimden daha önemli olan değişim kararına varabilmek, ortak anlayış ve takım ruhu içerisinde geleceğin örgüt yapılanmasını kurabilmektir Değişim başlangıçta bir düşünce hareketidir. Düşünce hareketini başlatan vizyon, temeli oluşturan doktrindir. Bu çalışmada esas alınan vizyon“21 nci Yüzyılın silahlı kuvvetlerinin yaratılması”; doktrinin esası“müşterek harekat”; Türkiye'nin çevresel ve içsel şartları çerçevesinde değişim hareketini başlatmak için öngörülen tasarım“operatif müşterek savunma yapılanması”; ve bu tasarımı uygun şartlarda uygulama alanına geçirerek değişimi başlatacak olan ise“lider”dir.
Özet (Çeviri)
XVII SUMMARY Organizations are developed by the effects of environment and technology. It is known that the lack of ability to provide resource and energy from outside, while standing against to transformation, triggers the entropy in organizations. Heading instability as a system or unsuccessful ness in struggling against new environmental and technological developments gets the inquiry into organizational functionality become inevitable. The standing aim of any organization is accomplishing the mission of why it's being, as it has been maintaining the full effectiveness and productivity. Organizational effectiveness and productivity can be achieved by an organization, which can transform steadily in conformity with marginal conditions and endogenous variability. This situation needs team working, spreading out the authority and responsibility horizontally and diagonally, and renunciation from ossified hierarchic organizational culture to a certain extend. However, decision making of transformation and establishing future's organization in team spirit and common mentality is more important than transforming. In the beginning, transformation is an act of thought. It is vision that starts the thought act, and doctrine that forms the foundation. The vision directs this thesis is“creating 21st Century's armed forces”; doctrine based on is“joint operation”; in the frame of Turkey's marginal conditions and endogenous variability, the concept intending to start thought act is“operative joint defense structure”; and it is“leader”who starts the transformation in available conditions as transferring this concept to application mode.