Kentsel turizm: İstanbul Tarihi Yarımada'da turizm kümelenmesi
Urban tourism: Tourism clustering in Historical Peninsula
  1. Tez No: 144920
  2. Yazar: GÜLRİZ BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
VI Kentsel Turizm: İstanbul Tarihi Yarımada'da Turizm Kümelenmesi Gülriz Bora Danışman: Prof. Dr. Aykut Karaman ÖZET Turizm, boş zamana sahip olan kişilerin bir yerden başka bir yere zamanı değerlendirmek, eğlenmek ve değişik deneyimler elde etmek için giriştiği çabalar toplamı olarak tanımlanabilmektedir. 1950'li yıllara kadar ekonomik büyüme ve kalkınma ile ilgili yapılan araştırmalarda önemi göz ardı edilen turizm sektörünün, 1960'lı ve 70'li yıllarda batı ekonomilerinin gelişimi ile ekonomik önemi anlaşılmaya başlanmış, telekomünikasyon ve enformasyondan sonra 21. yüzyıla damgasını vuran ve her gün gelişen üç temel sektörden biri olmuştur. 1980'lerin başında ücretli iznin ortaya çıkışı ile her ne kadar kıyılara, kırsal ve dağ kesimlerine bir kayma oldu ise de kentsel turizm, turizmin en eski hallerinden biridir. Son yıllarda kentsel turizme olan yoğun ilgi ve kentlerin öne çıkmak adına girdikleri kıyasıya rekabet dikkat çekmektedir. Rekabet avantajı sağlamak açısından geliştirilen kümelenme yaklaşımı, bu amaçla geliştirilen modellerden sadece bir tanesidir. Sektördeki en büyük payı alma adına girilen bu büyük rekabet ortamında bir kültür şehri olan İstanbul da yerini aramaktadır. Bu çalışmada İstanbul'un merkezi konumundaki Tarihi Yarımada profili, gelişim planları incelenecek ve turizm kümelenmesi analiz çalışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
VII Urban Tourism: Tourism Clustering in Historical Peninsula Gülriz Bora Supervisor: Prof. Dr. Aykut Karaman SUMMARY Tourism can be described as the efforts that people with free time make to pass good time, enjoy and experience different cultures. Tourism sector is neglected by the statistics done for the economical growth and improvement until year 1950. With the growth of western economies, the importance of tourism sector was appreciated during the 60's and the 70's. It has been one of the basic three sectors together with telecommunications and information technologies that mark the 21st century. Although with the paid leaves coming into effect in the 80's, the tourism areas spreaded to the shores, the countryside and the mountain regions; the urban tourism is still the most primal type. Recently there has been a continious competition among the cities that try to attract the urban tourists and the increasing interest in civic areas. To have a competitive edge, cities have an aim to clustering, being one of the many competition models. Being a very old and historical city, having passes through many different cultures in its existence, Istanbul is a very competitive urban tourism area. In this paper, the improvement plans of the“Historical Peninsula”of Istanbul who is seeking to gain a top place at the tourism sector, will be evaluated and the tourism clustering analysis will be applied.