Ankara merkezdeki devlet ve özel liselerde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyumları
Work satisfaction of psysical training teachers at puplic and private high school's in Ankara
- Tez No: 144921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Toplumsal sorumlulukların oluşumu üretkenlik faktörünün yapılanması ve gelişimi ile paralellik gösterir. İnsan gücü üretkenlik faktörünün en önemli öğelerinden biridir. Teknolojik gelişimin şiddeti, asla insan faktörünü geri plana atmamakta aksine daha da önem kazanmasına sebep olmaktadır. İnsan faktörü kurum ve kuruluşların verimlilik potansiyellerini olumlu yada olumsuz yönde etkilemektedirler. Bu yüzden kurum başarısı nitelikli, eğitimli, katılımcı, performansı yüksek ve işini seven kalifiye elemanlardan oluşmalıdır. Ancak büyük bir gerçek payı da istihdamı sağlanmış bu nitelikli insan faktörünün, işinden sağladığı memnuniyet veya memnuniyetsizlik kurum başarısında etkinlik gösterebilmektedir. İşinde doyum sağlayan insan faktörünün çalıştığı kurumun başarısı anlamına da geldiği söylenebilir. Toplumsal gelişimde eğitimin önemi, dolayısıyla öğretmenin önemi yadsınamaz. Bilgi toplumunun oluşumu eğitim, öğretim ve öğretmen üçgeni ile sağlanacak ve gelecek kuşaklara sağlam temeller atılacaktır. İşte bilgi toplumunu yaratırken insanların sosyal yaşamlarında etkin bir rolü olan beden eğitimi ve spor unsuru da dikkate alınmalı ve dolayısıyla beden eğitimi öğretmenlerine gereken önem verilmelidir. Bu araştırmada; Ankara ili Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Batıkent, Yenimahalle, Altındağ ve Mamak merkez ilçeleri kapsamındaki 212 devlet lisesi, 49 özel lisede görev yapan beden eğitimi öğretmenleri üzerinde yapılmıştır. Çalışmada MSQ anketi uygulanmış ve veriler SPSS For Windows 5.01 istatistik programında t testi ve Frekans teknikleri ile X2 yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın amacı devlet ve özel liselerde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyum durumlarının tespit etmektir. Yapılan çalışma sonucunda özel liselerde çalışan beden eğitimi öğretmenlerinin iş doyumlarının devlet liselerinde çalışan beden eğitimi öğretmenlerine göre yüksek olduğu görülmüş ancak her iki grubun da iş doyumuna ulaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The evolution of the social responsibilities shows parallelism with the structuring and growth of productivity factor and manpower is one of the most important items of this productivity factor. The impulse of the technological progress does not cause the declin of the human factor,on the contrary, it raises the importance of it. Human factor effects on the productivity potential of the organizations positive or negative for this reason a successful organization should have skillfull, educated, interactive and gualified personnel being happy with their jobs also. It is clear that for the success of an organization the employees should be satisfied with their jobs. Personnels having job satisfaction mean the success of the organization. The impartonce of education in the development of the Society can not be ignored. To be able to reach the informative society the role of eucation and teachers should be well understood. While creating the modern society, the physical education and sport play a very importance role in the sacial life of people. For this reason the required importance should be given to the physical education teachers. This study was contucted among physical education teachers selected from 212 public secondary schools and 49 private secondary in Ankara,namely in Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Batıkent Yenimahalle, Altındağ and Mamak provinces. In this study the MSQ survey was applied and the data collected was analyzed with“SPSS for windows 5.01 Statistical Analysis Package”performing“t Test Freguency and X2”technigues. The aim of this study is to determine the job satisfaction level of physical education teachers working at public and private secondary schools.At the end of study,it was seen that the satisfaction of physical education teachers working at public school. But, it was determined that the two groups have reached work satisfaction.