Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisi: Toda-Yamamoto yaklaşımı
  1. Tez No: 144936
  2. Yazar: CEMALİYE KASABALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİR KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
108 ÖZET Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki yıllardan beri önemli araştırmalara konu olmuştur. Dünya ekonomisinde hızlanan globalleşme eğilimleri ve çok uluslu şirketler tarafından gerçekleştirilen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gelişmekte olan ülkelerin ticaret, sermaye birikimi ve ekonomik büyümesi üzerinde artan önemli rollerinden dolayı son yıllarda bu alana olan ilgi artmıştır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümesi üzerindeki etkilerine yönelik ampirik çalışmalar ekonometri literatüründe fazla yer almasına rağmen, Türkiye için bu konuda yapılan çalışmalar daha azdır. Bu çalışmanın amacı, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ekonomik büyüme arasındaki Granger nedenselliğin varlığını Toda- Yamamoto yaklaşımı çerçevesinde Türkiye örneği bağlamında incelemektir. Türkiye için doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) arasındaki nedensellik ilişkisini araştırmak için Toda ve Yamamoto (1995) tarafından geliştirilen Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Test beş-değişkenli VAR modelinde, 1987-2001 dönemi için üçer aylık zaman serisi verilerine dayanmaktadır. Sonuçlar Türkiye ekonomisi için 1987-2001 yılları arasında doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümenin Granger nedeni olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
109 ABSTRACT The linkage between foreign direct investment and economic growth has been the subject of considerable research for many decades. Interest in the area has been revived in recent years largely due to the globalization of the world economy and to the recognition that multinational corporations play an increasingly important role in trade, capital accumulation and economic growth in developing countries. Despite a large volume of econometric literature on the impacts of foreign direct investment on economic growth in developing countries, the lack of these studies for Turkey attract attention. The aim of this study is to investigate the relationship between foreign direct investment and economic growth in Turkey by applying Toda- Yamamoto approach for Granger causality test. This study has used the methodolgy of the Granger no causality test, developed by Toda and Yamamoto (1995), to examine the casuality link between foreign direct investment (FDI) inflows and Gross domestic product (GDP) for Turkey. The test was based upon guarterly time series data, in a five variable-VAR model, for the period 1987-2001. The results show that foreign direct investment Granger-caused economic growth in Turkish economy between 1987 and 2001.