Yüksek performanslı takımların geliştirilmesi ve etkinlik
- Tez No: 144949
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
187 ÖZET Bilgi ve iletişim teknolojisi hızla gelişmektedir. Çağımızda ekonomik ve sosyal kuruluşlar, daha etkin ve üretken olmak zorundadır. Gerçek rekabet, bilgiye dayalı çalışan, teknoloji geliştiren, yenilikçi yapılarla“diğerleri”arasında belirmektedir. Ekonomik ve sosyal kuruluşlar birbirlerinden ve bu gelişmelerden etkilenmektedirler. Standartlar yükseltilmeli, performans artırılmalıdır. Bu dönemin yapıları, Yüksek Performanslı Takımlar olacaktır. Yüksek Performanslı Takımlar, üyeleri/çalışanları amaca bağlı, yaratıcı, sorumluluk alabilen, geleceğe yönelen, yetenekli ekiplerdir. Yüksek Performanslı Takımların diğer özellikleri, hızlı tepki verebilme, ortak enerji sergileyebilirle (sinerji oluşturma) ve dayanışmadır. Yüksek Performanslı Takımları liderleri de, ortak çalışmaya ve iletişime açık kimselerdir. Yüksek Performanslı Takımda liderler değil, liderliğin özellikleri kalıcıdır. Yüksek Performans hedefine odaklanmış takımların oluşturduğu kuruluşlar, toplam kalite anlayışı kadar sosyal katma değer sağlamaya da önem verirler. Modern bir örgütlenme tekniği olarak yüksek performanslı takım anlayışı, kar amacı güden veya sosyal amaç taşıyan her kuruluş için önemlidir. Rasyonel çalışma olanağı sağlayan zihinsel ve kültürel bir dönüşümdür.188 Etkinliğe, verimliliğe, teknolojiye, ekonomiye, demokratik ve kültürel değerlere bir arada önem verilen toplumlarda yüksek performanslı takımlar halinde yeniden yapılanmak en olumlu başarıları sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
189 SUMMARY Information and communication technologies are in a rapid development proccess. Today, economical and social institutions need to be more efficient and productive. The actual competition stands out amongst those who base their work on information technology, technological development, renovation versus the others Economical and social institutions are influenced by each other and by the above process. Therefore the levels of standarts and performance must be increased. The structures of this era will be the High Performance Teams. High Performance Teams are teams of, creative individuals who are committed to certain goal and task, capable of taking responsibility and who have a vision of the future. The other traits of High Performance Teams are: the capability of rapid response, creating synergy and solidarity. The leaders of High Performance Teams are also open to mutual group tasks and communication. What is permanent in those teams are the leaders traits, not the leaders themselves. Instititutions made up of teams which are committed to high performance goals, give impotance to the total quality approach as well as the production of additional social value. High Performance Team approach as a contemporary organizational technique is vital to any establishment which carries out a social or profit190 goal. It is also a mental and cultural progress which offers rational work environment. Positive developments leading to success will follow up in restructuring High Performance Teams in societies which emphasize the importance of efficiency, productivity, technology, economy, democracy and cultural values. The best success will be achieved by reorganizing the High Performance Teams in societies where impotance is given to both efficiency, productivity, technology, economy and democratic and cultural values