Türkiye ekonomisinde sosyal güvenlik sisteminin yeri ve önemi
  1. Tez No: 144961
  2. Yazar: AYTAÇ KORHAN HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN YİĞİDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu“Türkiye Ekonomisi'nde Sosyal Güvenlik Sisteminin Yeri ve Önemi”şeklinde belirlenmekle birlikte Türk Sosyal Güvenlik Sistemi'nde yeni eğilimlere de yer verilmiştir. Sosyal güvenlik kavramının tarihçesi, Türkiye'deki gelişimi, finansman kaynaklan, finansman yöntemleri ve yaşanan dar boğazlardan çıkış yolları üzerinde durulmuştur. Ayrıca sosyal güvenlik sisteminin ekonomik etkileri, detaylı bir şekilde incelenmiş, sosyal güvenliğin ekonomideki olası olumsuz etkilerini yok etmek için alınması gereken önlemler tartışılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünde özel emeklilik sistemleri ve fonları hakkında bilgi verilmiş, bu sistemlerin dünyadaki uygulamaları ve etkileri üzerinde durulmuştur. Dünya'da gelişmiş ülkelerin çoğu ve gelişmekte olan' ülkelerin bazıları, sosyal güvenlik sorunlarından çıkış yolunu özel emeklilik modellerinde yakalamıştır. Bu bilgi ışığında, Türkiye'de 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4362 sayılı“Bireysel Emeklilik Yasası”nın sosyal güvenlik sitemindeki yeri ve önemi araştırılmış, yasanın sağlayacağı avantajlar ve diğer ülke uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
138 SUMMARY However the subject of the research has been determined as“the importance and the place of social security in turkish economics”, also new tendencies on turkish social security system have been mentioned. The history of social security concept, its development period, financial resources, financing methods and the exceeding ways of economical crisis have been underlined. Also, the effects of the social security system over the country economics have been searched in details and the ways to overcome the possible negative effects and the precautions that must be taken have been argued. On the other part of the work, information about the private retirement and fonds are given, also application and the effects of this system in the world have been overhauled. İn the world most of the developed countries and some of the developing countries have found the way to exceed from the social security problems in private retirement models. Within this context, the importance and the place of“personal retirement law”, which has taken effect 7 October 2001 with law number of 4362, within the social security system has been researched, also the advantages that the law will provide and other countrieses applications have been researched.