İlköğretim okullarının yönetiminde okul aile birliklerinin okul yönetimine katkısı
The contribution of the school parent organisations to the management of the schools
  1. Tez No: 144992
  2. Yazar: FADİME ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarının yönetiminde okul aile birliklerinin okul yönetimine katkısının hangi düzeyde olduğunu tespit etmek, bu konudaki sorunları dile getirmek ve neler yapılabileceği konusunda öneriler getirmek amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle, okul yöneticisi, öğretmen ve okul aile birliği üyelerinin görüş ve önerileri alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2003-2004 öğretim yılında ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 548 yönetici ve öğretmen, 292 okul aile birliği üyesi olmak üzere toplam 840 kişi oluşturmuştur. Veriler anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, frekans, yüzde, ortalama ve t testi istatistikleri ile çözümlenmiştir. Analizler sonucunda, ilköğretim okullarının yönetiminde okul aile birliklerinin okul yönetimine katkısına ilişkin yönetici-öğretmen ve okul aile birliği üyelerinin görüşlerinin farklı olduğu görülmüştür. Yönetici ve öğretmenlerin, okul aile birliği üyelerinin okul yönetimi ile olan iş birliği düzeyini yetersiz buldukları, okul aile birliği üyelerinin ise kendilerini bu konuda büyük oranda yeterli buldukları tespit edilmiştir. Okul aile birliği üyelerinin, okulda velisi bulundukları öğrencilerle ilgili konularda okul yönetimi ile iş birliğinde daha duyarlı davranırken, çevreyi ve toplumu ilgilendiren konularda daha az duyarlı oldukları ortaya çıkmıştır. Okul aile birliği üyelerinin, daha etkin bir şekilde çalışabilmesi ve okul yönetimine katkıda bulunabilmesi için, öncelikle okul yönetiminin, okul aile birliğine işlevsellik kazandıracak önlemleri alması gerektiği, okul aile bMiğinin de kendi konumunu güçlendirecek çalışmalar yapması gerektiği tespit edilmiştir. Ailenin, çocuğun sosyo-duygusal gelişiminde olduğu kadar, akademik başarısında da önemli bir rolü olduğu araştırmacılarca bilinmektedir. Okul ile aile arasındaki bağların kalitesi, öğrencilerin basanlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Okul aile birlikleri, okul ile aile arasındaki bağlan kuvvetlendirerek bütünleşmeyi sağlamada önemli bir görev üstlenmiştir. Bu görevi yerine getirebilmesi için, okul aile birliği sistemine, yeni bir dinamizm getirilmesi gerekmektedir. ıı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the level of contribution of the school parent organisations to the management of the schools, discuss the issues related with the matter and bring proposals as to what improvement can be done. For this reason, suggestions and comments of the school managers, teachers and the school parent organisation members have been received. Sampling of this study has been based on 840 individuals (of which 548 are school managers and teachers, 292 are school parent organisation members) who have taken duty in the primary schools in the schooling period of 2003 - 2004. Data were collected by questionarie. Received data have been analysed with statistics of frequency, percentage, average and t-test. At the end of the analysis, it was found out that school manager-teacher and school parent organisation have different understanding on the contribution of the parent organisations to the school management. It was observed that while school manager and teachers think that the level of the cooperation of the parent organization members is not sufficient, according to the school parent organisation members they are sufficient at high rates. Another finding was that the school parent organisation members show more interest to cooperate with the school management on the matters directly related with the students under their responsibility, they show very little concern to the issues related with community and environment. It was determined that in order for the school parent organisation members to work more effectively and contribute to the school management, the school management primarily should take remedies to have functionality for the school parent organisation members and school parent organisations should work to strengten their status. It is known by researchers that the family has important role on the acedemical success of the student as well as his social-emotional development. The quality of the relations between the school and family has an important influence on the success of the students. School parent organisation has taken an important duty to provide integration by strengthening the relations between the family and school. To have this duty successfully implemented, a new dynamism should be brougth to the school parent organisation system. m