İlköğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerinin ilköğretim kurumları müzik dersi ikinci devre programına ilişkin görüşleri
Opinions of the teachers working at primary education about the programme of the secondary school's music lessons
- Tez No: 145006
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İLKÖĞRETİM KURUMLARINDA GÖREV YAPAN MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİN İLKÖĞRETİM KURUMLARI MÜZİK DERSİ İKİNCİ DEVRE ÖĞRETİM PROGRAMINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Harika SAĞLAM ÖZET Bu araştırma, İlköğretim Kurumlan İkinci Devre Müzik Dersi Öğretim Programının, ilköğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerinin görüşleri de alınarak genel bir değerlendirme yapılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede İlköğretim Kurumları Müzik Ders İkinci Devre i (4. ve 5. sınıflar) Öğretim Programının öğrenciye kazandırdıklarının ortaya çıkarılması ve müzik dersi uygulamalarının daha etkin bir biçimde yürütülmesi konusunda yeni yaklaşımlar ortaya koyması bakımından önemli görülmektedir. Araştırma evreni olarak seçilen ilköğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenlerinden ankete dahil edilen otuz öğretmen örneklemi oluşturmuş, anket sorulan araştırmacının kendisi tarafından uygulanmıştır. Elde edilen veriler, oluşturulan değerlendirme modeli çerçevesinde elle işlenerek çözüme hazır hale getirilmiş, verilerin işlenmesi ve çözümlenmesi aşamasında istatistiksel yaklaşımlar kullanılmıştır. Veriler tablolaştınlmak suretiyle bulgular haline getirilmiş ve bulguların ayrıca yorumlan yapılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında araştırma problemine ilişkin olarak sonuçlar saptandıktan sonra ilköğretim kurumlan müzik dersi ikinci devre öğretim programı ve ikinci devre derslerinin uygulanışları bakımından öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 OPINIONS OF THE TEACHERS WORKING AT PRIMARY EDUCATION ABOUT THE PROGRAMME OF THE SECONDARY SCHOOL'S MUSIC LESSONS Harika SA?LAM ABSTRACT This research was made in order to make a general evaluation about the music education at secondary school in primary education by having the opinions of the teachers working at primary schools. At this point, this research seems significant in respect of discovering what the programme for the secondary school's music lesson (including the classes 4th and 5th) makes earn to the students and in respect of imposing of the application of music lesson much more actively. Thirty music teachers, who are included the inquiry formed the example, working at primary schools chosen as the research universe. Questions of the inquiry were applied by the researcher herself. Obtained data was become ready within the evaluation model. During the process and analyzing of the data, statistics approaches were used. Data was become as deduction by picturing. And the deduction was tried to interpret. After the outcome related to the research problem had been determined according to the lights of deduction it was tried to make suggestion about the programme for the secondary school's music lesson and the application of the lesson at the secondary school.