Teaching English as a foreign language to university students in a more brain compatible classroom
Üniversite öğrencilerine İngilizce'nin yabancı dil olarak beyne daha uygun sınıf ortamında öğretilmesi
- Tez No: 145007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma Üniversite öğrencilerinin klasik sınıflarından farklı olarak beynin fiziksel ve psikolojik olarak daha rahat bir eğitim ortamına uyacağı bir sınıfta İngilizce öğrenmelerinin faydalarını sorgulamayı amaç edinmektedir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü çalışmanın kuramca! çerçevesini sunmaktadır. Aynı zamanda çalışmanın amacını, kapsamını ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme yöntemlerini sunmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, konuyla ilgili kaynak ve veri taramasını kapsamaktadır. Genel olarak beynin yapısı ve fonksiyonu üzerinde durmakta ve buna uygun bir sınıf ortamı nasıl oluşturulacağı ve ne tür yöntemler uygulanabileceği belirtilmektedir. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntemini, veri analizini ve tartışmasını kapsamaktadır. Dördüncü bölüm ise sonuç bölümü olup, çalışmanın kısa bir özeti yapılmakta ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the benefits of university students learning English in a more compatible classroom where they are psychologically and physically more comfortable than the traditional classroom. This study comprises of four chapters, and the first chapter offers a background to the study. Also in this chapter the aim and scope of the study, and the methods are given. In the second chapter the literature review is presented. The structure and function of the brain is given and a classroom and applicable methods to it is briefly given. Chapter three deals with the research methodology and the data analysis, and presents a discussion of the results. Chapter four is the conclusion section and a brief summary of the study is presented.