İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin dinleme becerileri üzerine bir araştırma
A research about listening abilities of the sixth class students in primary education
  1. Tez No: 145008
  2. Yazar: HÜSEYİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Yapılan araştırmalar, ilköğretim okullarında dinleme becerisine ait etkinliklere yer verilmediğini ve bu beceriye ait hedef davranışlara ulaşılamadığını ortaya koymaktadır. Bundan dolayı, dinlediğini anlamayan bir nesil yetişmektedir. Dinleme becerisinin geliştirilmesine ilişkin etkinliklerin yapılmayışının nedenlerinden biri, öğretmenlerin bu konuya ait bilgilere yeterince sahip olmayışıdır. Diğer bir neden ise; dinlediğini anlama becerisinin zihinsel bir faaliyet olmasından kaynaklanan ölçme- değerlendirmedeki zorluklan ve bu becerinin doğuştan kazanılmış olduğu düşüncesidir. Ancak, bazı araştırmacılar, dinlediğini anlama becerisinin geliştirilebilen bir beceri olduğu sonucuna varmışlardır. Bu araştırma, dinlediğini anlama becerisinin geliştirilebileceği düşüncesinden yola çıkılarak yapılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde problem durumu, dinleme ve anlama becerisi ele alınmış olup, ikinci bölümünde araştırmanın metodu yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise, araştırma sonunda elde edilen bulgular, sonuç ve dinleme becerisinin geliştirilmesi için bazı öneriler yer almaktadır. Bu araştırma, 2001- 2002 öğretim yılında Ankara ilinin Polatlı ilçesinde, 13 Eylül İlköğretim Okulunda okuyan 37 altıncı sınıf öğrencisinin katılımıyla hazırlanmıştır. Tezde, ilk defa dinlenilen bir metni anlama düzeyinin geliştirilmesi üzerinde özellikle durulmuştur. Araştırmanın modeli deneme modelidir ve istatistik hesaplamalarda windows SPSS 10.0 kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak şu sonuçlara varılmıştır: 1- Dinlediğini anlama becerisinin geliştirilmesi için yapılan etkinlikler sonunda, anlamlı bir gelişme gözlenmiştir. 2- Düzenli olarak okunan farklı türdeki metinler, öğrencilerin ilk defa dinledikleri bir metni anlama seviyelerini yükseltmiştir. 3- Erkek öğrenciler, kız öğrencilerden daha fazla gelişim göstermişlerdir. 4- İlköğretim beşinci sınıf yıl sonu Türkçe ders notları ile dinleme becerisi gelişim oranları paralellik göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The researches that are made have shown us three aren't any activities about the listening skill and it couldn't be reached the wanted attitudes that belong to this skill. So we have grown up a generation that can't understand what they listen. One of the reasons why the activities about imroving the listening skill aren't done is that. Because the listening comrehensin skill is a mental activity, there are some dificultes of appreciation and criterion and there is a tought which is acquried from the birth. But some researchers concluded that the listening comprehension skill is a skill that can be improved. This research is prepared because of the tought that the listening comprehension skill can be improved. In the first part of this research, it is focused on the posetion of problem, listening and comprehension skills; the second part is about the method of the research. The third part is about the datas in the research, some suggestions that is concluded by the helping of datas are presented. This thesis is prepared with the participation of 37 students who are in the sixth class of 13 Eylül Primary Scholl in Polatlı, the town of Ankara, 2001 -2002 education year. In this thesis, it is listened at the first time. The model of this research is the model of experiment and windows SPSS 10.0 is used for a statistic calculation. These results have been attained by relying on the datas in this thesis. 1. An expressive improvennent is attained at the end of the activities that is done to improve the skill of reading compherension. 2. Different sorts of reading passages which are read regularly, raise the students level of reading comprehension. 3. Male students have improved the skill of reading comprehension better than female students. 4. There is no parallelism between the marks of Turkish lesson and the rates of improvement of listening skills at the end of the year.