A study on metacognitive strategy needs of Gülhane Military Medicine Academy students on reading medical texts
Gülhane Askeri Tıp Akademisi öğrencilerinin tıbbi metinleri okumada metakognitif strateji ihtiyaçları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 145014
  2. Yazar: SÜLEYMAN DAVULCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışma yabancı dili İngilizce olan bir grup Türk tıp fakültesi öğrencisinin yabancı dildeki tıbbi metinleri okumada ihtiyaç duyacakları metakognitif strateji ihtiyaçlarım belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın kuramsal çerçevesini sunmaktadır. Aynı zamanda çalışmanın amacını, kapsamım, varsayımlarını, ve çalışmada kullanılan veri toplama ve değerlendirme metotlarını ortaya koymaktadır. ikinci bölüm, konuyla ilgili kaynak taramasını kapsamaktadır. Bu bölüm genel olarak okuma becerisi ve okuma becerisi için kullanılan stratejilere değinmektedir. Daha detaylı olarak okuma becerisinin dil öğrenmede yeri, okuma türleri ve okuma stratejileri yer almaktadır. Üçüncü bölüm araştırmanın yöntemini, dördüncü bölüm ise veri analizini ve tartışmasını kapsamaktadır. Beşinci bölüm önerilerin yapıldığı ve örnek bir ders planının olduğu bir bölümdür. Son bölüm ise çalışmanın kısa bir özetinin yapıldığı ve sonuçların ortaya konduğu sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study aims to determine the metacognitive strategy needs of a group of Turkish medicine academy students in reading medical texts. The study is composed of six chapters. The first chapter offers a background to the study. The aim and scope of the study are given in this chapter along with the method and assumptions. The second chapter presents literature review. This chapter provides a brief history of reading skill and mentions strategies for reading comprehension. It then discusses the position of reading skill in learning a foreign language, and informs about reading models and reading strategies. Chapter three deals with the research methodology, whereas chapter four presents the data analysis and discussion of the results. Chapter five includes suggestions, pedagogical implications and a sample lesson plan. Chapter six, the conclusion, provides a brief summary of the study and the results.