Öğretmenlerin yaratıcılığına bakış açısı ve anasınıfı çocuklarının yaratıcılık düzeylerinin, öğretmenin yaratıcılık düzeyine göre incelenmesi
Teacher's opinion about creativity and the search of kindergarten children and their teacher's creativity level
  1. Tez No: 145015
  2. Yazar: BİNNUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
IV ÖZET YILDIRIM, Binnur. Öğretmenlerin Yaratıcılığa Bakış Açısı ve Anasınıfı Çocuklarının Yaratıcılık Düzeylerinin Öğretmenin Yaratıcılık Düzeyine Göre İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Araştırmada anasınıfı öğretmenlerinin yaratıcılığa bakış açışım, anasınıfına devam eden çocukların yaratıcılık düzeylerim öğretmenin yaratıcılık düzeyine göre incelemek, çocukların ve öğretmenlerin yaratıcılıklarında çeşitli değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ankara ilinde resmi ilköğretim okullarına devam eden yüz seksen çocuk ile öğretmenleri olmak üzere toplam iki yüz on katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocukların ve öğretmenlerin yaratıcılıklarını belirlemek amacıyla 'Torrance Yaratıcı Düşünme Testi- Şekil Formu“ ile öğretmenlerin yaratıcılığa bakış açışım incelemek amacıyla ”Anket Formu" kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çocuklar ve öğretmenler arasında yaratıcılık alt boyutları ve yaratıcılık indeksi açısından bir ilişki bulunmamıştır. Kız çocukların akıcılık ve zenginleştirme boyutunda aldıkları puanların erkek çocuklara oranla daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Üniversite mezunu annelerin çocukları akıcılık, orijinallik, zenginleştirme ve yaratıcılık indeksi puanlan, ilkokul, ortaokul ve lise mezunu annelerin çocuklarının akıcılık, orijinallik, zenginleştirme ve yaratıcılık indeksi puanlarından daha yüksek bulunmuştur. Üniversite mezunu annelerin çocukları ile ön lisans mezunu annelerin çocuklarının yaratıcılık puanlan arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Üniversite mezunu babaların çocuklan akıcılık, zenginleştirme ve yaratıcılık indeksi puanlan, ilkokul, ortaokul ve lise mezunu babaların çocuklarının puanlarından daha yüksek bulunmuştur. Üniversite mezunu babaların çocuklarının orijinallik puanları ilkokul, ortaokul, lise ve ön lisans mezunu babaların çocuklarının puanlarından daha yüksek puan elde etmişlerdir. Çocukların yaratıcılık indeksi puanlarını en çok etkileyen değişkenin anne öğrenim düzeyi olduğu saptanmıştır.Öğretmenlerin yaratıcılık puanlarının yaşa, mezun oldukları programa, meslekteki hizmet sürelerine göre farklılaşmadıkları saptanmışta-. Anahtar Sözcükler Yaratıcılık, Yaratıcı Öğretmen, Yaratıcı Birey »Yaratıcı Düşünme
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT YILDIRIM, Binnur. Teacher's Opinion about Creativity and The Search of Kindergarten Children and Their Teacher's Creativity Level, Master Thesis, Ankara, 2006. The research was made to determine whether there are any differences in creativity level between children and their teachers or not and to investigate their creativity depending on different variability's and to discuss teacher's opinion about creativity. This research was conducted on one hundred eighty children and their teacher, total two hundred twenty people who are at kindergarten which are in offical schools in Ankara. In this research“The Torrance Test of Creativity Thinking”for determining the creativity of the children and“Questionnaire Form”for the getting information about teacher's creativity opinion were used. At the result of research no significant differences were found about children and teacher's creativity level. It is observed that girl's fluency and elaboration scores are higher from boy's fluency and elaboration scores. Children whose mother are graduated from university are taken from high score from fluency, originality, elaboration and creativity index than children whose mother are graduated from primary, elementary and high school. There is no significant differences between graduated and pre graduated mother's children creativity level. Children whose father are graduated from university are taken from high score from fluency, elaboration and creativity index than children whose father are graduated from primary, elementary and high school. Children whose father are graduated from university are taken from high score from originality than children whose father are graduated from primary, elementary and high and pre graduated school. The most important factor which influence children's creativity index is that children's mother educational level. Teacher's creativity scores are not related with age, graduated programmed, and employment year.vıı Key Words Creativity, Creative Teacher, Creative Person, Creative Thinking