The impact of artificial intelligence-powered writing assistance systems on metacognitive writing strategies in the EFL learning context
Yapay zekâ destekli yazma sistemlerinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında üstbilişsel yazma stratejileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 883854
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yazma, fikirleri ifade etme, öğrenilenleri uygulama, üst düzey becerileri teşvik etme ve yazma yeterliliğinin bir ölçüsü olması nedeniyle EFL bağlamında önemli bir rol oynar. Üstbilişsel yazma stratejileri planlama, izleme ve değerlendirme aşamalarını içerdiğinden, yazma performansını artırabilir ve öz düzenlemeyi teşvik ederek öğrencilerin öğrenme süreçlerini kontrol edebilmelerini sağlayabilir (Al-Jarrah vd., 2018; Cer, 2019). Kendi kendini yönlendiren öğrenmeyi kolaylaştırıcı olarak (Nazari ve diğerleri, 2021; Pokrivcakova, 2019), yazılı yapay zeka destekli sistemler, öğrencilerin öğrenme süreçlerini yönetmelerine ve yazmaya yönelik üstbilişsel becerilerini güçlendirmelerine yol açarak yabancı dil olarak İngilizce öğrenme bağlamında önemli bir role sahiptir. Ancak yapay zeka destekli yazma yardım sistemlerinin yabancı dil öğrenimi bağlamında üstbilişsel yazma stratejileri üzerindeki etkisi üzerine sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma yapay zeka destekli yazma araçlarının entegrasyonunun İngilizce öğrenenlerin üstbilişsel yazma stratejileri üzerindeki olası etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yapay zeka destekli araçlar ile üstbilişsel stratejilerin kullanımına ilişkin geleneksel etkinlikler arasında bir karşılaştırma yapmak için geleneksel etkinliklerin kullanılmasının üstbilişsel yazma stratejileri üzerindeki etkilerini de araştırmaktadır. Yarı deneysel bir tasarımı benimseyen çalışma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinin hazırlık okulunda öğrenim gören 40 İngilizce yabancı dil öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, arka plan anketi ve C. Qin ve arkadaşları tarafından geliştirilen Üstbilişsel Yazma Stratejileri ölçeği kullanılarak toplanmıştır. (2022). Rastgele iki grup seçilerek kontrol ve deney grubu olarak atanmıştır. Her iki gruba da beş hafta boyunca paragraf yazmadan önce ön test uygulanmış, uygulama sonrasında ise son test uygulanmıştır. Kontrol grubu paragraflarını yazmak için sadece kalem ve kağıt kullanırken, deney grubu paragraflarını planlamak, izlemek ve değerlendirmek için ChatGPT'yi de kullandı. Sonuçlar SPSS aracılığıyla analiz edildi. Bulgular, yapay zeka araçlarının öğrencilerin üstbilişsel yazma stratejileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ancak geleneksel etkinliklerin bu stratejileri önemli ölçüde etkilemediğini ortaya çıkardı. Ancak geleneksel etkinliklerin kullanımı ile yapay zeka destekli sistemlerin kullanımı arasında üstbilişsel yazma stratejilerinin kullanımı açısından anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi. Bu nedenle üstbilişsel strateji kullanımını geliştirmek için her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajlarının göz önünde bulundurulması ve yapay zeka sistemlerinin etkileşimi, anlık önerileri sağlayacak ve bireysel öğrenme ihtiyaçlarına hitap edecek tamamlayıcı bir araç olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing plays an important role in the EFL context as it is a tool to express ideas, apply what has been learned, stimulate higher-order skills, and be a measurement of writing proficiency. Since metacognitive writing strategies involves planning, monitoring, and evaluating stages, they can improve writing performance and encourage self-regulation so that learners can control their learning process (Al-Jarrah et al., 2018; Cer, 2019). As a facilitator for self-directed learning (Nazari et al., 2021; Pokrivcakova, 2019), AI-powered systems in writing have a significant role in the EFL context by leading learners to manage their learning process and empower their metacognitive skills for writing. However, there has been a limited number of studies carried out on the impact of AI-powered writing assistance systems on metacognitive writing strategies in the EFL learning context. Therefore, this study aims at examining the possible effects of integrating AI-powered writing tools on EFL learners' metacognitive writing strategies. In addition, it also investigates the impacts of using traditional activities on metacognitive writing strategies to make a comparison between AI-powered tools and conventional activities regarding the use of metacognitive strategies. Adopting a quasi-experimental design, the study was conducted with 40 EFL learners studying at a preparatory school of a state university in Türkiye. The data was collected by using a background questionnaire and the Metacognitive Writing Strategies scale developed by C. Qin et al. (2022). Two groups were selected randomly and assigned as control and experimental groups. Both groups took the pre-test before writing paragraphs for five weeks and took the post-test after the implementation. While the control group used only pen and paper to write their paragraphs, the experimental group used also ChatGPT to plan, monitor, and evaluate their paragraphs. The results were analyzed through SPSS. The findings revealed that AI tools had a considerable impact on learners' metacognitive writing strategies while traditional activities did not affect these strategies significantly. However, it was found that there was no significant difference between the use of traditional activities and AI-powered systems in terms of using metacognitive writing strategies. Therefore, it is recommended that the advantages and disadvantages of both means should be taken into consideration and AI systems should be used as a supplementary tool to provide interaction, immediate suggestions, and to address individual learning needs in order to enhance metacognitive strategy use.