Piyano eğitimi sürecinde karşılaşılabilen bedensel rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların oluşmaması için müzik eğitimi anabilim dallarında alınabilecek önlemler
Playing-related musculoskeletal disorders during piano education period and measures which should be taken in departments of music education
- Tez No: 145013
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
piyano eğitimi surecinde karşilaşilabilen bedensel rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların oluşmaması için müzik eğitimi anabilim dallarında alınabilecek önlemler Mehtap AYDINER ÖZET Bu araştırma; eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilin dallarında görev yapan piyano öğretim elemanlarınm, piyano eğitimi sürecinde karşilaşilabilen bedensel rahatsızlıkların oluşmaması için ne gibi önlemlerin alınması gerektiğini düşündüklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın; müzik eğitimi anabilim dallarındaki öğrenci, eğitimci ve araştırmacılara faydalı olacağı, yapılacak benzer araştırmalara örnek teşkil edeceği açılarından, önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada; eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapan piyano öğretim elemanlarrmn, piyano eğitimi sürecindeki bedensel rahatsızlıkların oluşmaması için alınabilecek önlemlerle ilgili görüş, yaklaşım ve önerilerini belirleyebilmek için, anket yöntemine başvurulmuştur. Anket yöntemiyle elde edilen verilerin, betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak çözümlenmesi sonucunda ulaşılan bulgular, araştırmanın amacına göre ele alınmış, tablolar yardımıyla yorumlanarak açıklanmıştrr. Araştırma bulguları doğrultusunda elde edilen sonuçlara dayalı olarak da, piyano eğitiminin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunulmuş, böylece piyano eğitimine katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine the measures which should be taken in order to prevent the playing- related disoders according to the piano education staff who work in the music departments of education faculties confront during the piano education period. It's been considered that this research would be useful for the students, teachers and reserchers; and would serve important as an example for similar researches. In this research, the survey method is used to determine the opinions, approches and the suggestions for the measures that could be taken in order the prevent the playing- related disoders of the piano education stuff during the education period. The data obtained by the survey, the results found by using descriptive statistics methods are taken according to the goal of the research and explained by commentary with the help of tables. Depending on the results that are obtained by the help of the informations supplied by the research, certain solution suggestions are made to maintain a healty piano education period, so it's been aimed to contribute the piano education.