İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ünitesi amaçlarının kazanılmışlık düzeyi (alan araştırması-Ankara örneklemi)
Primary school 6th class social studies foundation of the Ottoman Empire section gained level of objectives
- Tez No: 145033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Araştırmada, ilköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi, Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesi amaçlarının kazanılmışlık düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Öncelikle sosyal bilgiler programları ve sosyal bilgiler dersinin amaçları incelenmiştir. Sonrasında; Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesi amaçlarının, sosyal bilgiler öğretmenleri ve 6. sınıf öğrencileri tarafından kazanılmışlık düzeyi nedir? Amaçların kazanılmasında ortaya çıkan sorunlar nelerdir? ve amaçların kazanılmışlık düzeyini etkileyen sorunları giderici çözüm önerileri nelerdir? sorularına cevap aranmıştır. Çünkü; ilköğretim okullarında uygulanan sosyal bilgiler dersi, bireylerin toplumsal yaşama ayak uydurmalarında, devletin ve toplumun beklentilerine cevap vermelerinde ve sağlıklı bir yaşam sürmelerinde önemli bir paya sahiptir. Bu amaçla öğrenci başarı testi ve öğretmen anketi olmak üzere iki anket hazırlanmıştır. Tüm amaçların incelenmesi mümkün olmadığı için; İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesi amaç ve davranışlar incelenecektir. Öğrenci başarı testleri 15 okulda toplam 440 öğrenciye, öğretmen anketleri ise Ankara ili içerisinde toplam 150 öğretmene uygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS programından yararlanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonunda ilköğretim okullarında verilmekte olan 6. sınıf sosyal bilgiler dersi Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu ünitesi amaçlarının kazanılmışlık düzeyi istenilen seviyede değildir. Bu nedenle amaçların, yeni anlayış ve yaklaşımlara uygun olarak program geliştirme ilkeleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi ve öğretmenlerin bilgilendirilmesi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, it is attempted to determine the achievement level of the goals of“The Foundation of the Ottoman Empire”course of the 6. Class of the Primary School. For that purpose, first the programs and the goals of the Social Studies were examined. It is attempted to answer the questions like what the achievement level of the course of“The Foundation of the Ottoman Empire”by the Social Studies teachers and the 6. Class students are, what kind of problems come into view while realizing the goals and what the solutions are in sorting the problems out that effect the achievement level of the goals. Because social studies lesson studied in primary schools, has an importantrole for people joining in the public life, answering to the expectations of goverment and society and spending a healthy life. For this reason, two surveys being student success test and teacher survey are prepared. Due to the wide range of content of the course, only. Primary school 6th class social studies“Foundation of the Ottoman Empire”section objectives and actions will be analyzed.The outcomes of the questions are interpreted with the help of the SPSS software. Student success test are applied to totaly 440 students from 15 schools of Ankara, while teacher survays are applied to totaly 150 teachers again working in Ankara. It is understood from this study that the achievement level of the“The Foundation of the Ottoman Empire”course of the 6. Class Primary Schools is not at a desired level. Therefore, in the study it is advised that the goals of the class be rearranged and the teachers be updated with a new understanding and new approaches in accordance with the program developing principles.