Yüksek öğretimde etkili bir grafik eğitimi için uygun atölye ortamlarının belirlenmesi
Determination of suitable atelier surroundings for an efficient graphic education in higher education
  1. Tez No: 145040
  2. Yazar: ELİF TARLAKAZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, yüksek öğretimde etkili bir grafik eğitimi için üni versitelerin grafik bölümlerinde mevcut atölye ortamlarının saptanmasıdır. Bu amaca ulaşmak için, uygun atölye ortamlarının nasıl olması gerektiği belirlenmiş ve konuyla ilgili kuruluşlara öneriler sunulmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kul lanılmıştır. Anket formları araştırmanın örneklemini oluşturan, Ankara ilinde Grafik eğitimi veren Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Grafik Ana Bilim Dalı, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı'nda 2. 3. ve 4. sınıf öğrenimlerini sürdüren 184 öğrenci ve 15 öğretim elemanı üzerinde uygu lanmıştır. Öğrencilere yönelik anket formları iki bölüm olarak düzenlenmiştir. Birinci bölümde kişisel bilgilere ilişkin 2 soru sorulmuştur. Formun ikinci bölümünde ise atö lye ortamları ile ilgili olarak 21 soru bulunmaktadır. Öğretim elemanlarına uygulanan ankette ilk bölümde grafik atölyelerin hangi leri olması gerektiği, ikinci bölümde ise grafik tasarım eğitimi atölyelerinin donammıyla ilgili 4 soru bulunmaktadır. Uygulanan anketler sonucunda elde edilen veriler, araştırmanın amacını ger çekleştirmek üzere analiz edilerek, her sorunun frekans ve yüzdeleri alınmış, tablo- laştınlarak yorumlanmış ve genel değerlendirmesi yapılmıştır. Anket bulgularına göre; öğrencilerin çoğu; tasarım, baskı, fotoğraf ve bilgisa yar atölyelerinin eğitimlerinde önemli bir yere sahip olduğunu ve mevcut atölye do nanımı ile araç-gerecin yetersizliğini belirtmişlerdir. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular doğrultusunda; tüm atölyeler için gerekli donanım, piyasadaki standartlar belirlenerek sağlanmalı, atölyeler öğrenci sayısı ile orantılı olmalı ve herkesin çalışabileceği ekonomik bir ortam oluşturul masına yönelik öneriler gehştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the existing workshop condi tions at the departments of graphic arts at universities for an effective education of graphic arts, in the light of these researches to determine the ideal enviroment of workshops and propose valid suggestions to the concerning institutions. A survey which was developed by the researcher and an interview form were used as information collecting devices. The interview form which was developed for this research was applied, in the province of Ankara, at Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü Grafik Ana Bilim Dalı, Gazi Üniver sitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı which offer the education of graphic arts, 2., 3., 4. class on 184 stu dents with the participation of the students of Departments of Science / Art. Data were collected by questionnaire which was prepared by the researcher of the students. In the first section, there are 2 questions about demograhic qualifications of the students. In the second section of the questionnaire, about workshop situations 21 questions. In the first section on the teachers, question about which was graphic workshops. In the second of the questionnaire, about workshop situations in the education of graphic arts 4 questions. The data which was collected as the result of the application of the interview was analysed to realize the objective of the research, the statistical frequency and per centage of each question was obtained, they were interpreted in tables and a general evaluation was performed. The SPSS 10 programme was used for the statistical data. According to the data of the survey, the majority of the gruop of university stu dents who are offered the education of graphic arts expressed that the workshops of design, printing, photography and computer have important roles in their education where as the existing workshop situations are insufficient in many respects.