Görme engelli müzik öğretmenlerinin mesleki açıdan karşılaştıkları güçlükler
The difficulties of visually imparied music teachers in their profession
- Tez No: 145039
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
oz GÖRME ENGELLİ MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİN MESLEKİ AÇIDAN KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLER DOĞAR Cafer Yüksek Lisans Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Nezihe SENT ÜRK Mayıs 2004, 70 Sayfa. Bu araştırmada, örgün eğitim kurumlarında görev yapan görme engelli müzik öğretaerüerinin, daha etkili ve verimli çalışabilmesi için, mesleki açıdan karşılaşüklan problemlerin kendi değerlendirmeleri doğrultusunda ortaya konulması ve çözüm yollan aranması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2003,2004 öğretim yılında MEB'na bağlı ilk ve orta öğretim okulları, görme engelliler eğitim kurumlarında görev yapan görme engelli öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket ve görüşme formu kullanılmıştır. Anket ve görüşme formları araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Anket ve görüşme formları, görme engelli müzik öğretmenlerine bire bir ulaşılarak ve yüz yüze görüşülerek ulaşılmıştır. Verilerin analizi, yüzde (%), frekans (f) analizlerinin yanı sıra görüşme formundaki ifadelerin değerlendirilmesinde çetele tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, görme engelli müzik öğretmenlerinin, en çok hizmet içi eğitim, müzik eğitim ile ilgili gelişmeleri izleyememe, okul çevresindeki müzik kültürünün olumsuzluğu, insanların sürekli ön yargılı olması, ders dışı etkinliklerde etkin rol oynayamama, eğitimi, öğrenci merkezli kılacak etkinliklerde bulunamama ve eğitim-öğretim araçlarından yeterince yararlanamama konularında sorunlarla karşılaşüklan sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Difficulties Of Visually Imparled Music Teachers İn Their Profession The aim of this research is to point out the problems of visually imparied music teachers charged in the formal educational institutions and to find solutions by their own evaluations. Teachers of pre and high schools for visually imparied students forms the universe of mis research. In the research surveys and interview forms used for gathering data. Surveys and interview forms developed by researcher. To gather data surveys and interview forms evaluated face to face with the teachers for visually imparied students. To analyse datas percentage (%), frequency (f) analysis used and tally technique is also used to evaluate the statements in the interview forms. After analysing datas, the results shows that visually imparied music teachers have problems mostly in following up the developments in in-service training and music education, negative mucis culture nearby the schools, prejudgement of people, not being active in the after-lesson activities, not being effective in the student- centered education and not taking advantage of using educational instruments sufficiently. m