Görme engellilerde tarih eğitimi (öğretmen ve öğrenci görüşleri temelinde)
Education of history of the blind
  1. Tez No: 145046
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
II ÖZET Tarih Eğitiminin görme engelli öğrencilere nasıl uyarlanacağına ilişkin bu çalışma kapsamında önce görmezlerin özel eğitimi ve tarih eğimi ile ilgili literatür taraması yapılmış sonra da toplam 12 ayrı okuldan 20'si Tarih Öğretmeni, 40'ı görmez öğrenci olma üzere 60 kişiyle bire bir görüşme yapılmıştır. Literatür taraması ve dile getirilen görüşler ışığında tarih eğitimim görmezlere uyarlanmasında yönelik olarak onlara ilişkin duyma ve dokunma esaslı yöntem-teknik ve araç-gereçlerin kullanılması gerektiği ortay konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study which is about how history can be taught to blind secondary school students, firstly the literature on special needs education for blinds and on blind students in history education is reviewed. Then, interviews are done with twenty secondary school history teachers and fourty blind secondary school students from twelve different secondary schools. In the light of literatute review and interviews, it can be said that auditory and tactual materials should be used in history lessons in order to make history understandable for blind students.