Otel işletmelerinde üretim süreçlerinin geliştirilmesinin verimliliğe etkisi
Effects to productivity of developments operation process at hotel enterprises
  1. Tez No: 145053
  2. Yazar: BURHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET Otel işletmelerinde verimlilik artırma ile ilgili çalışmalar, işletmelerin ekonomik bir şekilde çalışabilmelerine yönelik çalışmaları ifade etmektedir. Verimlilik çalışmalarının sonuçlan yine ekonomik ölçülere göre değerlendirilmektedir. Yapılan iyileştirme çalışmaları verimliliği artırmakta, artan verimlilik işletmelerin daha ekonomik çalışmasını sağlamakta ve bu da kârlılık oranını artırmaktadır. Verimlilik artırma çabalarına yönelik çalışmaların işletmeler tarafından en çok tercih edileni ve en uygun olanı üretim süreçlerinin geliştirilmesi yoluyla yapılan çalışmalardır. Üretim süreçlerinin geliştirilmesi yoluyla yapılan çalışmalar verimlilik ile doğrudan ilişkilidir. Üretim süreçlerinin geliştirilmesi yoluyla verimlilik artırma çalışmaları iki ana fonksiyonu yerine getirmektedir. Bunlardan birincisi çalışma metodunun standartlaştırılması hareket etüdüyle başarılmaktadır. İkinci fonksiyonu yani çalışma süresinin standart hale getirilmesi ise zaman etüdü yoluyla yapılmaktadır. Üretim süreçlerinin geliştirilmesi yoluyla yapılan verimlilik artırma çalışmaları otel işletmelerinde; üretim süreci boyunca gereksiz işlerden kurtulmak, üretimde en iyi yolu bulmak, uygun iş metodlanm standartlaştırmak, işle ilgili zaman standartları tespit etmek ve standartlaştırma ve personelin sürekli eğitimini amaçlamaktadır. Sonuç olarak üretim süreçlerinin geliştirilmesi yoluyla otel işletmeleri verimliliklerini ve hizmet kalitelerini artırabilme imkânı bulabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Studies about the productivity at hotels express the studies about their economicly works. Results of the productivity works also appreciated economic measurements. Doing improvement studies increases productivity, increasing productivity supply economicly works to hotels and this results improves their profitability. Developments operation process works deal with the productivity improvement efforts, they are most suitable and preferable, are prefered by the enterprises. Studies about the development operation process methods related directly with the productivity. About the developments operation process carries out the two main function. First is the motion study. Standardization of the work methods are accomplished by the motion study. Second is the time study. Standardization of the working time is accomplished by the time study. İn Hotels, studies about productivity improvement to do with the developments operation process aims at; to slip out the worst studies during the operation process, to find the best way of the operation, to standardized appropriate work methods, to determine the time standards about the job and to educate always the workers. As a result of this study, it is possible to productivity improvements and service quality improvements with the developments operation process at the hotels.