Sermaye yapısı, kaynak maliyeti ile firma değeri ilişkisi ve İMKB uygulaması
- Tez No: 145077
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde firmaların temel amacı; firma değerinin maksimum kılınmasıdır. Ancak firma değerini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden ikisi; sermaye yapısı yani borçların toplam kaynaklar içindeki ağırlığı ve ağırlıklı ortalama kaynak maliyetidir. Yapılan bu tez çalışmasında; sermaye yapısı, kaynak maliyeti ve firma değeri ilişkisinin tespit edilmesi ve her bir değişkenin yıllara göre farklılaşmasının ortaya konulmasına yönelik iki araştırma yapılmıştır. Araştırmalarda; İMKB'de faaliyet gösteren Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemi'ne göre seçilmiş 70 firmanın 1998-2002 dönemin© ilişkin verilerinden yararlanılmıştır. Yapılan araştırmalarda istatistik! analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır, ilk araştırmada; sermaye yapısı, kaynak maliyeti ve firma değeri ilişkisinin tespitin© yönelik Eviews Ekonom©trik Paket Programı yardımıyla "Regresyon Panel Data AnalizT.SPSS Istatistiki Paket Programı ile de Hipotez Testi (t Testi) yapılmıştır. İkinci araştırmada ise; Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova Testi) ve Çoklu Karşılaştırma Testlerinden yararlanılmıştır. Bu araştırmaların neticesinde; teoriyi destekleyen sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
173 ABSTRACT Nowadays, the main purpose of a firm is to maximize its value. However, there are lots of factors that affect the firm value. Two of these factors are; the capital structure, which means the ratio of the total assets (capital) to the liabilities, and the weighted average cost of capital. The thesis states two studies which explore the relation between the three parameters namely; the capital structure, cost of capital and firm value and monitor the changes of each variable on a yearly basis. The data used belongs to the 1998-2002 period operations of the 70 firms operating in IMKB, chosen by the Random Sampling Method. The statistical analysing methods are employed for the researches. In the first research, the Eviews Econometric Program which determines the relation between the capital structure, cost of capital and firm value is used to induct the“Regression Panel Data Analysis”. For making the hypothesis testing (t-test), the SPSS Statistical Program is applied. In the second research, the One-way Variance Analysis (Anova Test) and Multiple Cömparation Test are used. The results of the researches support the theory.