Kırgızistan'da küçük ve orta boy işletmelerin finansal sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 145098
  2. Yazar: AKYLBEK KAMALOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), ekonomik yapıları ne kadar farklı olursa olsun hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde önem taşımaktadır. Bu önem özellikle Kırgızistan gibi yeni gelişmeye başlayan ve her türlü zorluklarla karşılaşabilecek ülkeler için önemi daha da artmaktadır. Bu çalışmanın amacı da Kırgızistan'ın Bişkek bölgesinde faaliyet gösteren tekstil sektörü KOBİ' lerinin yaşamakta olduğu finansman sorunları araştırılmıştır. Bu araştırmaya temel teşkil eden bu sektördeki KOBİ' lere bir anket çalışması yapılmıştır. Bu amaçların yanında tekstil sektöründeki KOBİ' lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamadaki kaynaklarını saptamak, yurt dışıyla finansman kaynak alanında çalışıp çalışmadığı, finansman ihtiyaçlarını karşılarken izlediği yol, finansman kaynaklarına olan bakış açıları, yurt içi ve yurt dışı kredileri hangi alanlarda kullandığı, teşviki kredi kullanıp kullanmadıkları araştırmanın yan amaçlarını oluşturmaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümünde KOBİ' ler ve ekonomideki yeri ele alınarak KOBİ' lerin özellikleri, ekonomiye sağladıkları katkılar, avantaj ve dezavantajları, sorunları ve araştırmanın konusu olan finansman sorunları değerlendirilmiştir. Finansman sorunlarında KOBİ'lerin kısa ve uzun vadede karşılaşabileceği sorunların yanında sermaye ve para piyasasına ilişkin sorunlara da değinilmiştir. ikinci Bölümde Kırgızistan ekonomisi hakkında genel bilgi ve Kırgızistan'daki KOBİ'lerin gelişimi, ithalat-ihracatı ve karşılaştıkları sorunlar üzerinde durulmuştur. Araştırma kısmı olan Üçüncü Bölümde ise, Kırgızistan'ın Bişkek bölgesinin tekstil sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin ' 85'i üzerine118 araştırmanın amacı, kapsamı ve araştırmanın yöntemi, verilerin analizi ile araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve bunların değerlendirilmesi verilmektedir. Bu araştırma sonucunda finansman sorunlarının saptanmasına yönelik değerlendirmeler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Small- and Medium-Sized Enterprises (SMEs) carry importance in both developed and developing countries, no matter how different their economic structures may be. Their importance increases in such countries as Kyrgyzstan, which have recently begun developing and which may encounter all kinds of difficulties. This study aims to examine the financing problems being experienced by the SMEs operating in textile sector in Bishkek region of Kyrgyzstan. A survey has been carried out on the SMEs in the said sector, which form the basis of this study. This study also aims to determine the resources used by the SMEs in textile sector in meeting their financing requirements, and to investigate whether they use overseas financing sources, the path followed in meeting their financing requirements, their view of financing sources, the areas in which they use domestic and foreign credits and whether they use credits benefiting from incentive measures of the government. The First Part of the study considers the SMEs and their place in the economy, their characteristics, advantages, disadvantages, problems, and their contributions to the economy and their financing problems which is the subject of this study. Besides the financing problems of SMEs in the short and long term, the problems related with capital and money markets have also been considered. The Second Part gives general information about the economy of Kyrgyzstan and dwells on development, exports, imports of the SMEs in Kyrgyzstan and the problems encountered by them.120 The Third Part gives the purpose, coverage and method of the study carried out on 85 SMEs operating in textile sector in Bishkek region of Krygyzstan, analysis of data, findings obtained as a result of the study and assessment thereof. Assessments have been made for determining their financing problems as a result of this study.