Hazır giyim işletmelerinde gelişen teknolojiye uygun verilen eğitimin yöneticiler ve eğitici personel açısından değerlendirilmesi
At ready-made clothing business evaluation of being given education suitable developing technology by administrators and educational staff
- Tez No: 145108
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Clothing Industry, Technical Education
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Hazır giyim, kişinin giyimde hangi modeli seçeceği, ne kadar kumaş kullanılacağı, kime ve kaça diktireceği gibi moda problemlerini ortadan kaldıran, görerek beğenme, deneme ve aynı anda giyme zevkini ve rahatlığını veren seri şekilde üretim yapılan bir sektördür. Üretimin her aşamasında kalitenin ön planda tutulduğu hazır giyim sektöründe, eğitimin sürekliliği esastır. Gelişen teknolojiye uygun eğitilmiş insangücü ihtiyacının karşılanması ile Türk hazır giyim sektöründe yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı giderilebilecektir. Eğitim eksikliği giderilmediği takdirde, yalnızca gelişmiş teknolojiyi almak tek basma çok anlamlı olmayacaktır. Bu araştırma, hazır giyim sektöründe işverenlerin tercih ettiği üretimde çalışanların yaptıkları iş gereği, eğitim seviyelerinin belirlenmesi ve sektörün yeni teknoloji edindiğinde bu yenilikleri kullanacak personele verilecek olan eğitimin yönetici ve eğitici personel açısından değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ankara'da faaliyet gösteren hazır giyim işletmeleri arasından tesadüfi yöntem ile seçilen 27 işletmede farklı birimlerde görev alan yönetici pozisyonundaki 63 kişi ve 71 eğitici personel araştırmanın ömeMemini oluşturmaktadrr.İşletmelerden gerekli verilerin toplanması amacı ile yöneticilere ve eğitici personele yönelik iki ayrı anket geüştirilmiştir. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package For Social Science) paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; yöneticilerin eğitim düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak eğitici personelin eğitim düzeyinin düşük olduğu, verilen eğitimlerde de yeterli düzeyde başardı olmadıkları görülmektedir. İşe yeni alman elemanlar çoğunlukla işletme içinde bölüm şefi olan eğitici personel tarafından işbaşında eğitim yoluyla yetiştirilmektedir.?I Sonuç olarak; köklü işletmeler gündemde kalabilmek, çizgilerini üst seviyelere taşıyabilmek için teknolojiyi izlemektedir. İşletmeler ürün değişimine uygun makine alımı ile teknolojiye uygun makine alımı için ve teknolojik yenilik faaliyetleri için harcamalar yapmaktadır. Teknolojik yeniliğe yönelik eğitimlerin yeri makine alımından daha büyüktür. İşletmeye eleman alırken eğitimli - deneyimli olması öncelikli olarak gözönüne alınmaktadır. Yöneticiler, işletmelerinde mesleki eğitim almış bireyleri çalıştırmak istemektedir. Bu sonuçlara göre şu öneriler getirilmiştir; işletmelerdeki eğitici personelin zaman kaybedilmeden yetiştirilmesine yönelik çalışmalara başlanmalıdır. Eğitim faaliyetlerinden istenilen sonuca ulaşmak için mesleki eğitim almış, mesleki açıdan yeterliğe sahip eğitici personelin öncülüğünde planlanmış programlar tercih edilmelidir. İşletmelerde yaşanan yetişmiş işgücü sıkıntısından dolayı okulların yeni teknolojiyi tanımaları amacıyla okul ile sanayinin daha iç içe olacağı programlar hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ready made clothing is a sector which eliminates fashion matters to chose which model, use how much fabric and to decide who will sew it and a sector in which production is carried out serially, so as to give the pleasure and comfort of choosing by seeing, trying and wearing immediately. In ready - made clothing sector which gives precedence to the quality in all stages of production, continuity of education is the fundamental principle. Qualified employee shortage within the sector can be overcome by meeting the demand of well educated labor force with the developing technology. Unless the lack of training is eliminated, only importing advanced technology will not be meaningful on its own. This research is prepared for determining required education level of the preferred labor force in ready made doting sector and evaluating, the education provided to the staff who use the new technology when it is imported from the view of the executive and the educator. 63 people in executive position and 71 educators working in various departments of 27 businesses chosen randomly among the ready made clothing businesses operating in Ankara forms the sample of this research. Two different data gathering instruments were developed for executives and educator staff, in order to collect the required data from businesses. Analyze of the data was made by SPSS (Statistical Package for Social Science) computer program. According to the findings, executives were found to have a high level of education. However, educators were seen to have low level of education and the training they provide is not successful in expected level. The new employees are generally trained by the chief of department within the business by the method of training at work. Well established busiesses follow the technology in order to stay on the agenda and to extend their line. They spend money on innovation activities forpurchasing machines that are suitable for product change and technology. The place of technological innovation oriented education within these expenses is great. When employing a new member for the business, education and experience are considered to have the priority. Executives wish to employ people who received professional education. According to these results such suggestions were made; the training of educator staff in the company should start as soon as possible. Programs that are planned with the help of the professionally trained educator staff should be prefered to get the desired results from the educational facilities. Because of the lockness of well trained labour force in the companies. New programmes based on school - industry collaboration should be prepared to make the schools know the new technology.