Dış kuvvetler ünitesinin farklı yöntemlerle öğretimi
Teaching the unit of external power with different methods
  1. Tez No: 145120
  2. Yazar: EROL SÖZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim kurumlarında“ dış kuvvetler ”ünitesinde..>nuçlar şunlardır; 1.“Dış kuvvetler”ünitesi öğretilirken konular öğretmenler Umundan somutlaştırılarak anlatılmalıdır. 2. Konulan somutlaştırabilmek için öğrencinin birden fazla duyuş una hitab edilmelidir. 3. Özellikle göze hitab edilerek öğrencilerin“dış kuvvetler”ünitesindeci l>onu ve kavramların, şekillerini de görmeleri sağlanmalıdır. 4. Gezi-gözlem metodu coğrafya için çok yararlı bir yöntemdir fakat zcuıan ve maliyet açısından ekonomik değildir. 5. Gezi-gözlem metodunu kullanamayıp, gidip göremediğimiz yeryüzü şekillerini; VCD, video, projeksiyon, kum masası ve maketlerle öğrencilerin görr; elerini sağlayabiliriz. 6. Anlatım ve soru-cevap yöntemlerinin uygulandığı gruptan elde edilen öğrenci başarılarına göre, benzetişim ve gösteri yöntemlerinin uygulandığı grubun başarısı daha yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak öğrencilerin daha çok duyusuna hitab eden görsei yöntemlere dayalı öğretimden daha iyi sonuç alınmıştır. Okullarımızın çoğunda bu yöntemler için gerekli olan araç ve gereçler mevcuttur. VCD, video, tepegöz, kum masası gib araçlar kullanılarak ders daha zevkli, verimli; konu ve kavramlar daha somut ve anlaşlır hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is done in order to compare the effects of using different reaching methods in student succes while teaching the subjects in the unit of“Externa Power”at high schools. The experiment was conducted with 69 first grade students in Gümüşe va High School which is dependent to the edministrasion of national aducation in Gümüşova in Düzce. Those 69 students in Gümüşova High school are the semples of the study. The prepared of achievement test was also applied to 100 senior students who arc attending the same school (second grade students) in order to analyze the reliability and correctness. As the result of that application the number of items of the achieve' vent test which consisted of 48 items was decreased to 40. The achievement test whbh