Uluslararası savunma sanayi pazarında Türkiye
- Tez No: 145134
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkelerin güçlü ekonomik yapıları için sadece sanayii üretimlerinin artması değil, üretim sonrası elde edilen çıktıların yurt dışı pazarlara satılması şarttır. Uluslararası pazarda pazar paylarını artıran ülkeler, güçlü ekonomik yapıya sahiptirler. Savunma sanayii sektörü ise, ileri teknoloji ve kalifiye işgücü gibi özellikleri nedeniyle çoğu zaman gelişmiş ülkelerin ekonomileri için bile ağır bir mali yük olabilmektedir. Kişi başına düşen yıllık gelir dünya ortalaması 6,000 dolar iken, Türkiye'de 3,000 dolar olması ve dünyada ortalama savunma gideri kişi başına 120 dolar (gelirlerin %2'si) iken Türkiye'de kişi başına savunma giderinin yine 120 dolar olması fakat bu oranın Gayri Safi Milli Hasıla'nın %4'üne karşılık gelmesi, özellikle gelişmekte olan Türkiye ekonomisi için önemli bir mali yük getirmektedir. Türkiye'nin çevresinde ve de dünyada meydana gelen gelişmeler, ülkemizi savunma harcamaları yapmaya yöneltmekte ve ekonomik kalkınmaya dönük yatırım harcamaları yetersiz kalmaktadır. Türkiye'nin 5 milyar ABD doları ile dünya savunma sanayii pazarında %4,2'lik bir paya sahip olduğu dikkate alınarak, Türkiye'nin savunma sanayii pazarında sadece alıcı veya iç pazar ihtiyaçlarına göre odaklanmış konumundan çıkıp, ihracatçı konumuna gelmesinin ülke ekonomisinin refahı açısından diğer herhangi bir sektöre göre çok daha önem kazandığı söylenebilir. Gerek güçlü bir savunma sanayii yapısı gerekse buna bağlı güçlü bir ülke ekonomisi, uluslararası savunma sanayii ürün ihracat pazarında lider ülkeler arasında yerimizi almamızı sağlayacak politikaları uygulamamız ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is not only important to increase the national production but also it is a must to export the outputs of the product in order to have strong economical structure. The countries, which increase their market share in the international market, have stronger economical structure. Defense Industry may be economical overload to even developed countries because of its' specific requirements like high technology and qualified labor. Average yearly income per person is $6,000 and average defense spending per person is $120 (2% of the income) in the world; while average yearly income per person is $3,000 and average defense spending per person is $120 (4%) in Turkey. Having $120 defense spending per person, which is 4% of the average income per person, brings very heavy economical overload to Turkey's developing economy. Situations around Turkey and all around the world force Turkey to do defense investments that causes not doing enough necessary investment for development. When it is considered that Turkey has the 4.2% market share of the world defense industry with Turkey's spending of $5,000,000,000; it is easily said that becoming exporter, not acting only as a buyer, and not focusing on only the domestic requirements in defense sector is much more important than the other sectors in order to contribute to the economy. Having a strong defense industry and economy can be realized by applying necessary policies that will take Turkey to its own place between the leading exporter countries in the international defense market.