Kimyasal maddelerin hal değişimlerinin öğretilmesinde kullanılabilecek değişik yöntemlerin araştırılması, sınanması ve elde edilen sonuçların karşılaştırılması üzerine bir çalışma
A study on different methods in teaching state changes of chemicals; research and checking of the methods and comparison of their results
- Tez No: 145175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ŞENELT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğrencilerin başarılarını arttırmada bilgisayar destekli öğretim ile laboratuar yöntemiyle öğretimi karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın örneklemini Gazi Lisesi Lise 3. sınıf 77 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma 2003-2004 öğretim yılının bahar döneminde yapılmıştır.Ill Çalışmada ön test - son test kontrol grubu dizaynı kullanılmıştır. Ön test olarak öğrencilere, zihinsel gelişim seviyelerini belirleyen mantıksal düşünme testi, bilimsel işlem becerilerini ölçen bilimsel işlem beceri testi, bu konu ile ilgili ön bilgilerinin ne düzeyde olduğunu tespit eden kimya bilgi testi uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemi deneysel grup ve kontrol grubu olmak üzere rasgele iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna laboratuar yöntemiyle, deneysel gruba ise Macromedia Flash 5 programı ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle ders anlatılmıştır. Deney ve kontrol grubuna da 9 deney yapılmıştır. Uygulamadan sonra, maddenin hal değişimi konusundaki bilgisayar destekli öğretimin ve laboratuar yöntemiyle öğretimin etkisini görmek ve başarıya etkisini karşılaştırmak için kimya bilgi testi son test olarak uygulanmıştır. Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için bilgisayarda SPSS ve Sigma Plot istatistik paket programları kullanılmıştır. Analiz sonuçları bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin başarılarının laboratuar yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin başarılan arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin mantıksal düşünme yeteneğinin, bilimsel işlem becerilerinin ve ön bilgilerinin arasında iki grup için anlamlı farkların olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak bilgisayar ortamında yapılan deneylerin bazı konularda en az laboratuar deneyleri kadar etkili olduğunu göstermektedir. Bütün bu bulgulardan bilgisayar destekli öğretimin etkili bir eğitim aracı olarak sınıf ortamında kullanılabileceği ve öğrencilerin bilişsel duyuşsal davranışlarına olumlu etkisi olacağı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the effects of computer aided education and laboratory aided education on student success. The data of this work has been taken from 77 High school 3rd grade students in Gazi High School. The work has been done in 2003-2004 Spring Semester. The“Pre test- post test”control group design has been used in the work. As a preliminary test, a logical thinking test which checks mental development level, a scientific calculation capability test which checks scientific calculation capacity, a general chemistry test which checks the background of students on the subject has been given. The data group of this work has been divided arbitrarily into two groups called experimental and control groups. Control group has been given lectures using laboratory technique and the experimental group has been given lectures preparedwith Macromedia Flash 5 program using computer aided technique. Both groups were given 9 experiments. After the procedure, another chemistry test has been given to the group to see the results and effects of both techniques on success of students. SPSS and Sigma Plot statistical package programs have been used to check the hypothesis of this work. The results have shown that there is significant difference between the successes of the students who have taken laboratory aided education and the success of those who have taken computer aided education. Furthermore, it has shown that, between the logical thinking and scientific calculation capabilities and background of students for two groups are not any difference of them significantly. Results show that, computer aided education is as effective as laboratory education in some subjects. Regarding to the results we can conclude that computer aided education can be used as an effective educational tool in class and it helps students develop their mental and perceptual behavior.